فصلٌ ...

 

فصل در ذکر مضاف و منسوب به هر شهری

در هر ناحیتی و ولایتی چیزی بود بدان ناحیت و ولایت منسوب. گویند: حکمای یونان، و زرگران شهر حران، و جولاهگان یمن، و دبیران سواد بغداد، کاغذیان سمرقند، صباغان سجستان، عیاران طوس، گربزان مرو، ملیح صورتان بخارا، زیرکان و نقاشان چین، تیراندازان ترک، و دهات بلخ، اصحاب ناموس غزنین، جادوان و مشعبدان هند، و ضعفای کرمان، و اکراد فارس، و ترکمانان حدود قونیه و  انگوریه، و طرف روم، و صوفیان دینور، و دزدان و متواریان نواحی ری، و طعام خورندگان و پارسایان خوارزم، و ادبای بیهق. و غرض از این نسبت ها آن بود که در هیچ موضع دیگر مثل این چیزها که یاد کرده آمد، نبود مگر در این نواحی و ولایات.

ابوالحسن علی بن زید بیهقی (ابن فندق)، تاریخ بیهق (سده 6ق)، تصحیح احمد بهمنیار، ص 28

 

/ 7 نظر / 5 بازدید
دیوان سالاری

سلام استاد میگم ابن فندق چه حالی به خودش داده. نیشابور هم که این وسط کشکه!!!!!!!!!!!![متفکر]

س

سلام یکی دوتن از داهیان بلخ و طرائف روم برشمارید! ببخشید مزاحم شدم. خواستم بگویم قرار بود کتاب برایم بفرستید. یادتان رفت؟!!

89/1

استاد دوره این حرفهای مطلق و صفر و یکی گذشته!! اینکه ابن فندق میگه "در هیچ موضع دیگر مثل این چیزها که یاد کرده آمد، نبود مگر در این نواحی و ولایات" یه کم اغراقه . یعنی دزد هیچ جا نبود الا شهر ری؟! ادیب هیچ جا نبود الا شهر سبزوار؟

ابتداي يكي از كتاب هاي قديمي پدرم با خطي خوش اين بيت نوشته است: سبزوار است اين جهان سبزه زار ما چو بوبكر اندر او خواريم و زار

اشکواری

سلام استاد. راستی: اگر ابن فندق الان زنده بود چگونه نواحی یاد شده را توصیف می کرد؟

تاج

از اطلاعات مفيد تان ممنونم.يكبار ديگر به كتاب سري ميزنم. .تاريخ نيشابور را بر ميدارم .گويا اول اين كتاب بود.نه نيست. اشتباه كردم.اما دو سند قديمي را كه چند سالي پيش گم كرده ام در ابتداي كتاب مي بينم. بسيار خوشحالم. كاش ميشد كپي آنها را بعنوان تشكر برايتان بفرستم.يكي مربوط به شكايت خانواده ليانازوف از ايران و ديگري مربوط به نهضت جنگل.به كارتان مي آيد؟؟

تاج

در اولين فرصت.حتما.