لطفا نظر بدهید

« دوست دارم اگر ناراحت نمی شوید انتقادی به شما بکنم. علت اینکه پاسخ همه بازدیدکنندگانتان را می دهید را درک نمی کنم. گاهی حتی با آنها به بحث می نشینید! همه آدمها موافق و هم نظرمان نیستند؛ قطعا یک سری از افراد مخالف حرف می زنند و یک عده دیگر موافق. نه همراهی با موافقان درست است و نه مخالفت با مخالفان. گرچه می دانم با همه آنها در کمال احترام برخورد می کنید اما از استاد و دکتری مثل شما دور از انتظار است تا با آنها در وبلاگ اینگونه به مشاجره بنشینید. البته این نظر من است و شاید شما چنین تفکری نداشته باشید. امیدوارم از انتقادم ناراحت نشده باشید ».

واقعیت این است که مدتی پیش یکی از آشنایانی نیز که خود اهل وبلاگ و وبلاگ نویسی است، همین انتقاد را به صورت شفاهی با من در میان نهاد.

من البته در این نوشته قصد پاسخ گفتن به این انتقاد را ندارم. خود نیز از شیوه کامنت گذاری شماری از مراجعه کنندگان محترم رضایت ندارم و قبلا در این باره مطالبی نوشته ام. فقط باید اشاره کنم که شخصا فکر می کنم یکی از فواید حضور در این دنیای مجازی فراهم آمدن امکان گفتگو با موافقان و مخالفان است. دقیقا نمی دانم که چرا یک استاد و یک دکتر نباید با موافقانش همراهی و با مخالفانش بحث کند؟ چه اشکالی دارد که ما در این دنیای مجازی با هم گفتگو کنیم تا هم ابهام ها روشن و رفع شود و هم همگان شیوه درست گفتن و درست شنیدن را بیاموزیم و به کار بندیم؟ این البته نظر شخصی من است، اما نظرات این دوستان عزیز نیز برایم تأمل برانگیز است. بر این اساس از کلیه مراجعه کنندگان محترم درخواست می کنم که در یک گفتگوی جمعی شرکت کنند و نظرات خود را در این باره برایم ارسال کنند. امیدوارم با توجه به آنچه دوستان مطرح خواهند کرد، بتوانم مناسب ترین شیوه را انتخاب کنم. منتظر دریافت نظرات شما هستم.

/ 12 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
89

سلام استاد من با نظر و روش شما کاملا موافقم و به نظر من یکی از ویژگیهای مثبت و منحصر بفرد وبلاگتان همین است . اینکه شما پاسخ بازدیدکنندگان را می دهید نشان دهنده احترام و اهمیتی است که برای مخاطبان خود قائل هستید. گاه پاسخ های شما باعث میشود که مباحث شکل جدی تری به خود بگیرد و نتیجه مطلوب تری از آنها بدست آید . امیدوارم همیشه موفق و سربلند باشید

نیمه راه

سلام به نظر من پاسخ به دیگران از ویژگی های مثبت وبلاگ نویسی است

نبی

سلام امیدوارم حالت خوب باشدبه نظر من روالی که هم اکنون در پیش گرفته ای خوب است وهیچ اشکالی ندارد که کسی (درصورت داشتن وقت ) جواب همه را بدهد پیشنهاد دیگری داشتم خوب است که اتفاقاتی راکه درجامعه می افتد اگر مشابه تاریخی داشته باشد بیان شود خوانندگان می توانند شما را دربیان آنها شما را یاری کنند بگذارید مثالی بزنم چندین ماه است که سایت ظهور نزدیک است وبعد سی دی ان درجامعه رواج دارد وعده ای خود را به امام زمان نسبت می دهند همچنین از اوایل انقلاب این حکومت را به حکومت حضرت مهدی پیوند می دادند آیا شما درتاریخ حکومتهایی را سراغ ندارید که چنین نظری داشته باشند بعدا"در مورد موضوعات دیگر برایت خواهم نوشت برایت آرزوی سلامتی می نمایم

قاسمیان

سلام برادر قنوات دنیای مجازی این فرصت را فراهم کرده است تا گفتگویی شکل بگیرد. واین فرخنده ترین مزیت آن است.برای گفتن یکسویه که جا کم نیست. درود بر آقای قنوات و استقامتش.

89/1

استاد به نظر من در جامعه ي ما استانداردهاي گفتمان به آن حدي نرسيده است كه هر حرفي چاپ شود. مخصوصا در محيطوب كه فرد به راحتي مي تواند در پشت يك اسم مستعار پنهان شود(مثل خود من!) وقتي كه ما نمي توانيم اين استانداردها را رعايت كنيم وجود مميزي و سانسور براي حفظ برخي چيز ها لازم و حتي واجب است. البته منظورم از برخي از چيزها اصلا مصلحت بازي هاي سياسي نيست. من به شخصه با نمايش كامنتهايي مثل كامنت باباشاه مخالفم چرا كه بحث هاي گاها مفيد و جدي اين وبلاگ را لوث مي كند. با آرزوي موفقيت براي شما استاد خوبم.

تاج

برايم جالب بود كه يكنفر به مخاطببن خود احترام ميگذارد وجواب آنها را شخصا مي دهد كه آ ن هم مورد انتقاد قرار گرفته است.

ندا

من با نظر و شیوه رفتار شما موافق ام استاد. روی وب (مثل هر جای دیگری) فقط وقتی نباید وارد گفت و گو شد که روشن باشد طرف مقابل قصدی غیر از گفت و گو درباره ی محتوای نوشته ها دارد. وارد تعامل شدن با مخاطب وبلاگ، نه تنها نشانه ی احترام، مهمان نوازی و فروتنی نویسنده است، بلکه نشانه اعتقاد به برابری، مسوولیت پذیری و پاسخگویی نویسنده در قبال مدعیات اش است. این جا کلاس نیست که استاد در صدر بنشیند و بقیه بنا به سنت کلاس و درس فقط گوش بدهند و نت بردارند بدون جاانداختن "واو"! وب ماهیتا دموکراتیک است. قبای "استادی" و "دکتری" را قبل از ورود به این فضا از دوش باید برداشت!

به نظر می رسد شما بسیاری از کامنت ها رو که خارج از محدوده انتقاد است را منتشر نمی کنید که این بهترین راه است. ولی در بعضی از کامنت ها زود موضع گیری می کنید در حالی که منطقی تر با قضیه می شود برخورد کرد.

استااااااااااااااااااااااااااااود بگیریو این نظریه را

سلام استاد نمي خوام نظرمو تلقين كنم ولي ابراز نكردن نظر و ساكت ماندن در مقابل مخالفها و موافقها نوعي روكود رودر شخصيت ايجاد مي كند.اگر پاسخ گويي به كامنتها و يا مشاجره از طرف شما وجود نداشته باشد پس دليلي براي كامنت گذاشتن وجود نداره.