تاریخنگاری

تاریخنگاری، چونان کار هنری، هم وجه زیبایی شناختی دارد، هم، چونان تلاشی در حوزه شناخت، وجه شناخت شناسانه. ولی وجوه زیبایی شناختی نباید به حوزه برتر و مهم تر شناخت شناسی تجاوز کرده، آن را تحت تأثیر قرار دهد.

 

مایکل استنفورد، درآمدی بر فلسفه تاریخ، ترجمه احمد گل محمدی، ص 376 

/ 5 نظر / 5 بازدید
مریم

سلام واقعا تاریخ عجیبه و البته بسیار دلنشین .. و ازهمه مهمتر تکرار شدنه اونه ... آیا براستی تاریخ تکرار میشود یا تصور ما اینگونه است ؟؟؟

كورش هاديان

با سلام و احترام جستجوي انديشمندانه و پرسش‌گرانه در تاريخ چونان راهي براي حضور و ايفاي نقش در زندگي اجتماعي و فرهنگي دنياي امروز بي‌ترديد روشي واقع‌بينانه و كم‌هزينه و پرفايده است و اثربخشي آن، زماني دوچندان خواهد شد كه اهل تاريخ گفتگوي دوسويه و چندسويه را هم‌چون مسيري منطقي در پيش گيرند و بر آن پاي فشرند. وبلاگ نوپاي «روزگار ماندگار» نيازمند بهره‌گيري از همراهي و هم‌فكري انديشمندان و پژوهش‌گران تاريخ است تا بر غناي خود بيفزايد. لطف خود را دريغ نفرماييد.

حاجی محمد

توی دانشکده مدتها درباره ی این موضوع با اساتید درگیر بودیم. دکتر کاظم بیگی می گفتند که تکرار میشه و دکتر بیات خلاف این نظر رو داشتند. من هنوز هم نمی دونم که تکرار میشه یا نه! اگر تکرار نشه پس نمی توان از درون آن قانون استخراج کرد. پس چرا این کار را می کنند و قانون در می آورند؟

الهه باقری

سلام ...... به نظر من ملتی که تاریخ خودش را نخواند تکرار می شود . ملتی که تاریخ خویش را نخوانده است میبایست هر تجربه ی تلخی را مجددا تکرار کند.(ابن سرز ) موفق باشید ....

حاجی محمد

استاد!ممنونم که به سوالم پاسخ دادید منظورم دقیقا کتاب باربارا تاکمن است سیر نابخردی ها از ترویا تا ویتنام