تاریخ چیست؟

در این باره البته بحث های مختلفی صورت گرفته و پاسخ های بسیاری نیز مطرح شده است که بیشتر آنها به شناخت این موضوع  کمک می کنند. ما در اینجا ساده ترین و ملموس ترین پاسخ را مطرح می کنیم: برای مفهوم « تاریخ » می توان دو معنی و مصداق در نظر گرفت:

١. وقایع و رویدادهایی که در گذشته اتفاق افتاده اند (events).

٢. نقل و روایت این رویدادها (narrative).

این هر دو را می توان مصداق و معنی « تاریخ » به شمار آورد. بر این اساس وقتی می گوییم فلان چیز جزء تاریخ است، در معنی اول، آن حادثه و رویدادی است که در گذشته رخ داده است. مثلا فتح مکه در سال ٨هجری، بر دار شدن حسنک وزیر و یا  حمله مغول به ایران، جملگی حوادث و رخدادهایی تاریخی و مصداق مفهوم « تاریخ به معنی واقعه » هستند. اما در معنی دوم، آثاری که به نقل این حوادث پرداخته و آنها را روایت کرده اند « تاریخ » به شمار می آیند. مثلا کتاب مغازی واقدی که جزئیات فتح مکه را روایت کرده است، تاریخ بیهقی که بخشی از آن به « ذکر بر دار کردن حسنک وزیر » اختصاص یافته، یا  الکامل ابن اثیر که گزارشی از حمله مغول به ایران ارائه کرده است، مصداق « تاریخ به معنی روایت » تلقی می گردند. بر این اساس تاریخ دارای دو معنی متفاوت است: هم بر رویدادهای گذشته اطلاق می شود و هم بر روایت این رویدادها.

/ 2 نظر / 8 بازدید
همسایه

با سلام شروع دوباره وبلاگ را تبریک می گویم. حسن انتحاب در نامگذاری، تلاش در مفید بودن مطلب و ایجاز آن از نکات مثبت است. امید آنکه همیشه پیروز باشید. سوالی داشتم: منابع تاریخ و تقسیمات آن چیست؟

مهین پورصادق

سلام استاد عزیز خدا قوت خیلی خوشم اومد از وبلاگتون.برای شما آرزوی بهترین موفقیت ها را از خدای بزرگ دارم.[تایید]