تاریخ نگاری محلی ایران در دوره اسلامی

تاریخ نگاری محلی ایران در دوره اسلامی (تا سده هفتم هجری) عنوان آخرین کتاب من است که همین روزها توسط پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و انتشارات سمت منتشر شده است. این کتاب پایان نامه این جانب در دوره دکتری است که برای انتشار، آن را مورد حک و اصلاح قرار داده و مطالب بسیاری به آن افزوده ام.

یادم می آید هنوز در حال نوشتن پایان نامه بودم که گروه تاریخ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برای چاپ آن اعلام تمایل کرد. مقدمات اداری این کار بسیار زود فراهم شد، اما از زمان آغاز مرحله چاپ تا به امروز هفت سال به درازا کشید. حجم زیاد کتاب، داوری و ویراستاری علمی آن، تهیه فهرست های مفصل پایان کتاب که صبر ایوب می طلبید، طراحی جلد و... این تأخیر طولانی را رقم زد. بخصوص باید به ویراستاری ادبی کتاب اشاره کنم که به قول بیهقی حکایتی بود پر آب چشم. با وجود این خوشحالم که هم ناشر و هم من با صبر و حوصله ای که به خرج دادیم بالاخره موفق شدیم " تاریخ نگاری محلی ایران در دوره اسلامی" را که می گویند اولین کتابی است که در این باره نوشته شده، منتشر کنیم. بخصوص از اعضای انتشارات پژوهشگاه حوزه و دانشگاه تشکر و عذرخواهی می کنم که گاه عصبانیت و تندی های این جانب را بزرگوارانه تحمل کردند و به رو نیاوردند.

در این اثر تقسیم بندی تازه ای از تاریخ های محلی به دست داده شده و با به شمار آوردن کتب فتوح شهرهای ایران در زمره تاریخ های محلی، گویا بدعتی تازه آورده شده است. نیز با شناسایی 142 عنوان تاریخ های محلی ایران تا سده هفتم هجری که از بیش از 120 عنوان آنها هیچ نسخه ای در دست نیست، جریان تاریخ نگاری محلی ایران در این دوره مورد شناسایی و تحلیل دقیق قرار گرفته است. یادم می آید که یک بار خواننده عزیزی که متن را خوانده بود، آن را به مرمت آثار باستانی تشبیه می کرد. نقد دیدگاه های مشهور و بی پایه در خصوص تاریخ نگاری محلی ایران از دیگر ویژگی های این کتاب است. تاریخ نگاری محلی ایران در دوره اسلامی در 434 صفحه تنظیم شده و امیدوارم گامی کوچک در عرصه شناخت دقیق تاریخ نگاری اسلامی و ایرانی به شمار آید.

/ 9 نظر / 48 بازدید

سلام استاد از صمیم قلب به شما تبریک می گویم و توفیق روزافزون شما را از خداوند خواهانم.

دیوانسالاری

با سلام و عرض احترام خدمت استاد گرامی و تقدیم تبریک و خسته نباشید گویا در نمایشگاه عرضه شده است. انشالله بهره مند خواهیم شد. با آرزوی تندرستی برای شما

سلام . رور معلم تجلیل از اندیشه پروران نیکو خصال همانند جنابعالی است. این ایام را صمیمانه تبریک عرض نموده سلامتی و سربلندی شما را از خداوند بزرگ خواستارم

همیشه موفق و موید باشید

حاجری

تبریک استاد. خبر خوشحال کننده ای برای من بود ...

پاینده

سلام. به سلامتی. مبارک باشد[تایید][گل]

تقوی

تبریک استاد. کتاب رو در نمایشگاه کتاب تهران دیدم. همون چند دقیقه ای که غرفه انتشارات حوزه و دانشگاه بودم 4 نسخه ش به فروش رفت :)

نظری

سلام استاد چاپ کتاب جدید را به شما تبریک میگم. فکر کنم این اولین کتابی باشه که بر خلاف سنت خلاصه نویسی شما خیلی مفصل نوشته شده و چاپ میشه.

مرتضی

تبریک می گویم آقای دکتر