در باره « اخراجی ها »

١. پس از سال‌ها دیدم مردم برای خرید بلیط سینما صف کشیده اند. در کریدور بزرگ سینما هویزه مشهد جای سوزن انداختن نبود. درهای سالن را هم که باز کردند، در مدت چند دقیقه سالن بزرگ سینما کاملا پر شد. خیلی خوشحال شدم که یک محصول هنری اینچنین مورد استقبال قرار گرفته است. از بابت این نکته باید به سازندگان فیلم تبریک گفت.

٢. فیلم اخراجی های ٢در خنداندن تماشاگران خود موفق است. در طول نمایش فیلم، هر چند دقیقه یک بار، تماشاگران از ته دل می خندیدند. بنابراین اگر هدف کارگردان ساختن فیلمی بوده که به وسیله آن مردم را بخنداند، باید بگویم در این کار کاملا موفق بوده است.

٣. به نظر من اخراجی های ٢ از نظر فنی به هیچ وجه فیلمی مهم نیست. اگر اولین عنصر یک فیلم خوب را داستانی مناسب و قابل باور تلقی کنیم، باید بگویم این فیلم دارای داستانی پخته و منسجم نیست و اصولا روایت نویسنده و کارگردان از منطق قابل قبولی برخوردار نیست. علاوه بر اینکه به مسأله مهم ظرفیت زمان مورد نظر برای رخ دادن مسائل و حوادث داستان توجه نشده، اصولا بسیاری از حوادث آن غیر واقعی و غیر منطقی است و در عالم واقع حتی دست تصادف و اتفاق نمی تواند چنین حوادثی را اینچنین کنار هم قرار دهد.

۴. فیلم اخراجی های ٢ از نظر فنون و تکنیک های سینمایی هیچ امتیاز خاصی ندارد. نه تصویر برداری ممتازی دارد، نه بازی های درخشانی در آن به چشم می خورد و نه حتی حضور مؤثر کارگردانی توانا در پشت دوربین احساس می شود. شعار زدگی نیز که یکی از آفات هنر است، از سر و روی آن می بارد. به نظر من تنها یک صحنه جالب و غافلگیر کننده در آن وجود دارد. آن هم صحنه ای است که امین حیایی در حین عبور از تونل وحشت عراقی ها در حالی که زیر ضربات باتوم های آنان قرار دارد، سیگار و محتویات جیب سربازان عراقی را خالی می کند. من با دیدن این صحنه از ته دل خندیدم.

۵. اخراجی های ٢ حتی در میان فیلم های جنگی سینمای ما نیز فیلمی مهم و ماندگار نخواهد بود. ساختن فیلم های اردوگاهی در دنیا سابقه ای طولانی دارد و در سینمای ما نیز تا آنجا که من به یاد می آورم فیلم های زیادی در چنین فضاهایی ساخته شده اند. اما فیلم ده نمکی از این نظر چیزی خاص و ویژه عرضه نمی کند.

۶. واپسین نکته پاسخ به این سؤال است که پس موفقیت این فیلم در جذب تماشاگران چگونه توجیه می شود؟ من معتقدم تنها نقطه جذاب فیلم استفاده از شوخی های کلامی است. گفتگوهای طنزآمیزی که بر زبان بازیگران جاری می شود، تنها عاملی است که تماشاگران را به این فیلم جذب می کند. جز این، فیلم نقطه قوت دیگری ندارد. شاید این حرف کمی عجیب به نظر برسد ولی من معتقدم به دلیل اینکه فیلم اخراجی های ٢ اهمیت تکنیکی و فنی خاصی ندارد، اصولا می توان سناریوی آن را  به یک نمایشنامه رادیویی تبدیل کرد، دراین صورت شنوندگان آن در مقایسه با تماشاگرانش، چیز چندان زیادی را از دست نخواهند داد.

/ 5 نظر / 4 بازدید
مهرداد صدقی

با آنکه من فیلم مذکور را ندیده ام و علاقه ای هم به دیدن آن ندارم به نظرم نقد جنابعالی تا حدود زیادی درست است. به علاوه نتیجه گیری که شما کرده بودید و تجربه من از فیلم اخراجی های 1 باید بگویم دلیل جذابیت فیلم شوخی های کلامی است (که در فیلم های دیگر اجازه بیان آن را نمی دادند)که آقای ده نمکی توانسته با استفاده از رانت های سینمایی شوخی هایی کمی غلیظ تر از معمول را از زیر تیغ ممیزی نجات دهند و مردم تشنه به شنیدن این شوخی ها را از رسانه سینمای خودی را به سوی خود جلب نماید. چیزی که من هم متوجه شدم این است که هنوز هم فرهنگ عمومی مردم به شوخی های کلامی اهمیت بیشتری می دهند و برای همین هم جنبه های تصویری از ارزش کمی در نزد ایشان برخوردار است. نکته ای که برادرم به من اشاره کرد فکر کنم در نتیجه گیری این یادداشت مفید باشد. او به من گفت: توجه کن به تیزرهای سریال های تلوزیونی ایرانی, فقط کار طراح تیزر ردیف کردن یک سری جذابیت های کلامی است که از دهان بازیگران بیرون می آید و اصلا هیچ بار تصویری ندارد در صورتی که در تیزر فیلم های غربی بیشتر تصویر است که جذابیت دارد و نه کلام.

دهنوي

من فكر مي كنم به دليل مشكلات زيادي كه امروزه بين مردم ما وجود داره دنبال يه فيلم هايي هستن كه ذهن انها رو حداقل تا حدودي از اين مشكلات دور كنه و به همين دليله كه زياد مورد توجه مردم قرار گرفته

مون

آقای دکتر قنوات سلام . واقعن نمی دانید چه قدر خوشحال شدم که شما نوشته های من را می خوانید . برای من داشتن نظر شما باعث افتخار است و همین طور راهنمایی تان بسیار ارزشمند . از لطف شما ممنونم .

رستمي

سلام آقاي دكتر. با تاخير سال نو يتان مبارك. فيلم ده نمكي رو ديدم و همانند شما نقاط ضعف فيلم رو عدم انسجام موضوعي مي دونم.مخصوصاً در بخشي از فيلم واقعه هواپيما روبايي واقعاً مصنوعي و تا حدودي صرفاً محض خنده طراحي شده بود.اما اينكه چرا اخراجي هاي 2 اينقدر پر فروش بود فكر مي كنم دليلش بي پروا بودن ده نمكي در روايت گوشه هايي از حقايق جنگ بود. به هرحال نكته سنجي هايتان قابل تحسين است.

آرمان یعقوب پور

سلام اقای دکتر قنوات .خوشحالم که هنوز چون گزشته گرایش به سوی هنر در شما باقیست.من هم مثل اقای صدقی این فیلم را ندیدم . اما متاسفانه اخراجی های 1 را در تلویزیون دیدم فکر میکنم شماره 2 ان نیز از نظر ساختار و محتوا تفاوت چندانی نکرده باشد .اصولا هنرمندی که گیشه را مد نظر قرار داده تغیر چندانی از نظر جهان بینی رانباید در اثارش دنبال کرد.این فیلم ارزش نقد ساختاری و یا محتوایی ندارد.اما از دیدی دیگر به ما جایگاه فرهنگی وتفکر زمانه که باعث طویل شدن صف جهت خرید بلیط شد ه را نمایش میدهد. ما صحنه هایی از این دست را در گوشه و کنار می بینیم, کافیست به کارت پستالهایی که چاپ میشود ,جلد مجلات,ستاره های سریالهای تلویزیون حتی اگر پیامبر باشد نظری بیفکنیم متوجه میشویم در کجا از نظر فرهنگی قرار داریم.سینما باید تصویر شاکله ان راتشکیل دهد نه گفتار .امروزه حتی در صدا وسیما مجریان برنامه های مختلف انقدر حرفهای بی ربط میزنند که بیننده خسته میشود.در حالی که خلاصه کلام را میشود در چند جمله زد. خلاصه کنم اقای دکتر در باره فیلمی بنویسید که پس از مدتی تاثیر ان فیلم را در لایه های فرهنگی بتوانیم ببینیم, ونقد ان اندیشه تازهای را تولید کند