هوشنگ دوم !

چند سال پیش سریالی از تلویزیون پخش شد که هوادارانی بسیار پیدا کرد. نام این سریال «قصه های مجید» بود. «قصه های مجید» داستان هایی از زندگی پسر بچه یتیمی به نام مجید است که چون پدر و مادر ندارد، با مادر بزرگ خود، بی بی، زندگی می کند. کارگردان این فیلم کیومرث پوراحمد بود و قصه ها در شهر اصفهان اتفاق می افتاد. در تیتراژ هر قسمت سریال هم می نوشتند؛ «بر اساس قصه ای از هوشنگ مرادی کرمانی».

کیومرث پوراحمد را می شناختم و فیلم های زیادی از او دیده بودم، چند سال پیش هم که در اصفهان بودم، چندبار به صورت اتفاقی سر از فضاهای فیلم قصه های مجید درآوردم. یک بار به پاساژی رفتم که مغازه خیاطی و کتابفروشی فیلم در آن قرار داشت. یک بار هم که با خانواده به اصفهان گردی رفته بودیم، ناگهان خود را جلو مدرسه مجید دیدیم. البته روز جمعه بود و نمی شد وارد مدرسه شد. گاهی از کوچه های قدیمی مسقف اصفهان که می گذشتم، یاد قصه های مجید می افتادم، اما از هوشنگ مرادی کرمانی چیزی نمی دانستم. فقط می دانستم که قصه نویس است و برای کودکان می نویسد و از قصه هایش فیلم می سازند.

دو سه سال پیش ویژه نامه فرهنگی روزنامه اطلاعات که روزهای چهارشنبه ضمیمه روزنامه منتشر می شود، به چاپ بخش هایی از زندگی و خاطرات او پرداخت؛ به نقل از کتابی به نام هوشنگ دوم. هر هفته آن را می خواندم. سال گذشته هم برنامه رادیو هفت، به ابتکار منصور ضابطیان چند شب با هوشنگ مرادی کرمانی گفتگو کرد. نشستم این گفتگوها را دیدم. در اینها همه، آنچه بیشتر برایم جالب بود، مناسبات هوشنگ اول و دوم بود!

مدتی پیش در کتابفروشی به طور اتفاقی کتاب هوشنگ دوم را دیدم. این کتاب 500 صفحه ای که در سال 1388 توسط روزنامه اطلاعات منتشر شده، حاصل گفتگوی طولانی آقای کریم فیضی با هوشنگ مرادی کرمانی است. از آقای فیضی تاکنون دو کتاب مشابه دیده و خوانده ام؛ یکی گفتگو با دکتر شفیعی کدکنی و دیگری گفتگو با دکتر محمد ابراهیم باستانی پاریزی.

هوشنگ دوم را گرفتم و به خانه آوردم. کار خواندنش چند روزی بیشتر طول نکشید. با آن دقایق و ساعات خوبی داشتم. کتاب در 12 فصل تنظیم شده و شامل شرح حال و آثار و اندیشه های هوشنگ مرادی کرمانی است. زندگانی سخت و دشوار او و مواجهه وی با محیط و آدم های پیرامون خود، افکار و اندیشه های معتدل و منصفانه اش و صراحت و یک رنگی نویسنده بزرگی که به قول خود هنوز هم کودک است و از دنیای کودکی خود خارج نشده، بسیار خواندنی و جذاب است. مرادی کرمانی در این کتاب از دو هوشنگ سخن می گوید؛ هوشنگ اول که آدمی است معمولی و مثل دیگران می خورد، می خوابد، سر کار می رود، خرید می کند و ... و هوشنگ دوم که موجودی است تخیل کننده، خلاق و قصه پرداز که به هیچ چیز بجز قصه هایی که می سازد، کاری ندارد. شرح تقابل و تعامل هوشنگ اول و دوم در این کتاب، بسیار جذاب، و خود قصه ای است خواندنی؛ برای کسانی که در این عوالم قدم و قلم می زنند. به نظرم دوستانی که پایی در دنیای اندیشیدن و تخیل، و دستی در نویسندگی دارند، از خواندن هوشنگ دوم نکته ها خواهند آموخت. چاپ اول هوشنگ دوم با 500 صفحه، چاپ خوب و جلد گالنیگور تنها 6500تومان قیمت دارد. باور کنید دقیق ثبت کردم.   

/ 5 نظر / 13 بازدید
مریم

سلام استاد بعد از روزی که سر کلاس خودمشت و مالی درباره ی این کتاب صحبت کردید تو شهرقلمدانهای مرصع دنبال این کتاب بودم ولی متاسفانه نداشتن این کتاب رو چند کتابفروشی که رفتم... ممنون که دوباره داغ دلمو زنده کردید[نگران]

سلام با توضیحاتتان در کلاس یکشنبه و خواندن متنتان بسیار علاقمند شدم که کتاب را بخوانم. امیدوارم در اولین زمان فرصت خواندنش برایم فراهم گردد. سپاس از اطلاع رسانی شما در معرفی این اثر.

م.قنوات

کتاب "شما که غریبه نیستید" هم نوشته آقای مرادی کرمانیه و توش خاطرات بچگیش رو نوشتند. خیلی روان و گیرا ... من چندبار توصیه کردم که بخونیدش اما شما بابای فراموشکاری هستید [چشمک]

امیررضا

با سلام حتما سر اولین فرصت مطالعه می کنم ضمنا(درست نوشتم؟؟!!) توصیه می کنم کتاب "شما که غریبه نیستید" رو همراه با یک لغتنامه بخرید زیرا اصلا گیرا نیست اگر تونستید بخونیدش یک دکترای افتخاری ادبیات هم بگیرید[لبخند]

سلام چند روزیه بعد از خوندن نوشته شما ؛ سعی کردم من دومم رو پیدا کنم تا اون رو بیشتر بشناسم و با من اولم تعامل پیدا کنه . بعد از چند ساعت که پیداش کردم دیروز با من اولم دعواش شد ، قهر کرد رفت ... [گریه][گریه][گریه]