نقاره نوازی؛ ارکستر 600 ساله

جالب اینکه ما نیز در کشور خود یک برنامه هنری داریم که نه تنها دهه ها بلکه سده هاست که همه روزه در حال اجراست. این برنامه یک اجرای زنده موسیقی است و عبارت است از نقاره نوازی در حرم امام رضا (ع). نقاره خانه البته تاریخی دارد شنیدنی:

بابر پسر بایسنقر یکی از امیران تیموری بود که در فاصله سالهای 851 تا 861 ق حکومت می کرد. مرکز حکومت بابر شهر هرات بود. او در سال 860 ق به مشهد سفر کرد. ظاهرا به این دلیل که بیمار شده بود و آمده بود تا از امام رضا شفا بگیرد. بابر مدتی را در این شهر اقامت کرد و در این مدت دستور داد تا همه روزه صبح و شام نقاره نوازان در باغ حرم نقاره بنوازند؛ شاید برای اعلام حضور خود در شهر و یا شاید برای ادای احترام به امام هشتم (ع). جالب اینکه این رسم بعد از رفتن بابر از مشهد و حتی بعد از مرگ او نیز ادامه یافت و همچنان تا به امروز ادامه دارد. بعدها در حرم رضوی، نقاره خانه مکان و ساختمان و نوازندگانی مشخص پیدا کرد که هر روز پیش از طلوع و غروب آفتاب و در شب های ماه رمضان و نیز اعیاد مذهبی نقاره نوازی می کنند. این برنامه تنها در روزهای عزا تعطیل است. بر این اساس اکنون 570 سال است که در شهر مشهد و در حرم رضوی یک برنامه زنده موسیقی هر روز با سازهایی معین و ریتم و آهنگی تقریبا ثابت اجرا می شود.

ظاهرا در سال های اول بعد از انقلاب، بعضی قصد داشتند نقاره نوازی را در حرم امام رضا (ع) تعطیل کنند، ولی خوشبختانه این قصد تحقق نیافت و این برنامه همچنان ادامه دارد.

 

نقاره خانه رضوی

ساختمان قدیمی نقاره خانه

 

 

نقاره خانه رضوی      نقاره نوازی در حرم امام رضا (ع)

/ 5 نظر / 35 بازدید
اشکواری

سلام استاد. اگه امکان داره مطلبی هم در ارتباط با ممنوعیت ساختن مناره در کشور سوئیس که اخیرآ اعلان شد بنویسید. (البته خودم میخواستم بنویسم ولی ...!)

مسافر

جالب بود. کاش درباره ی سازها و علت انتخاب ریتم آن نیز بنویسید. آیا از آن روزگار تغییری کرده است؟ در ضمن تصویر مربوط به ساختمان قدیمی نقاره خانه برای من باز نشد.

روشن

السلام علیک یا امام رضا(ع) سلام استادعزیز چه تصادفی! امروز همه اش به فکر دوران کارشناسی و امام رضا(ع) بودم و با عشق و علاقه ای وصف ناپذیر برای دوستانم از آن دوران و رفتن هر هفته مان به حرم امام رضا تعریف می کردم. دلم برای حرم خیلی تنگ شده، دلم برای تمام آن دورن تنگ شده. استاد خیلی خیلی سلام مرا به امام برسانید. التماس دعا.

حاجی محمد/ یان سباستین

استاد! ممنون. واقعا نمی دانستم که این رسم از آن دوران باقی مانده است. حس افتخار کردم. به هر حال صدای نقاره تا قبل از این هم صدایی خاطره انگیز برای من بوده است. باز هم ممنون.

دهنوی

سلام استاد و خسته نباشید واقعا ببخشید استاد یه جایی خوندم که یبوس همون نامیه که قدس قریب 4500 سال قبل به این نام شناخته شده منظور از یبوس چه کسانی ان؟