ادای احترام به همراهان

این ترم در یکی از کلاس های دوره کارشناسی ارشد، دانشجویی داشتم از یکی از شهرهای جنوب خراسان؛ خانمی میان سال که معلم بود و خود را به سختی به مشهد می رساند و در کلاس شرکت می کرد. دانشجویی علاقمند بود و قبل از این که مرا دیده باشد، از طریق برخی از نوشته هایم  و نیز وبلاگم مرا می شناخت. در کلاس سراپا گوش می شد و می شنید تا بیاموزد و به قول خودش به شاگردانش آموزش دهد.

امروز بعد از ظهر با هم امتحان داشتیم. وقت امتحان یک ساعت بود. یک ربع پایانی جلسه، دانشجویان یکی یکی برخاستند، برگه هاشان را تحویل دادند و مطابق معمول چک  و چانه ای زدند و رفتند. دانشجویان عادت دارند هنگام تحویل ورقه امتحانی از سخت بودن سؤالات گلایه کنند یا از نحوه اصلاح اوراق پرسش کنند یا درخواست دارند که در حق آنان ارفاقی صورت بگیرد. گاهی هم تشکر می کنند و می روند. ایشان نیز اواخر جلسه برخاست، آمد و ورقه اش را تحویل داد، کمی جلو آمد تا سخنی بگوید. فکر کردم شکایت دارد از سؤالات امتحان یا درخواست نمره دارد و این جور چیزها. اما درخواست ایشان این نبود؛ به آرامی گفت: " لطفا وبلاگ ماهروز را همیشه به روز کنید".  بعد هم تشکر کرد و رفت. او رفت اما مرا به فکر برد.

اندیشیدم که وقتی کاری را آغاز کردی و دیگران را به همراهی با خود فرا خواندی و گروهی – کم یا زیاد – این درخواست را پذیرفتند و با تو همقدم شدند، دیگر حق نداری در انجام این کار و پیمودن این راه، یک طرفه کاهلی کنی. احترام به همراهان ایجاب می کند که پاداش اعتماد و همراهی آنان را بدهی. مثلا در باره وبلاگ، تو آمده ای و دری گشوده ای و دیگران آمده اند و خوانده اند و مشتری مطالب خوب و بد آن شده اند. احترام به این مراجعه کنندگان اقتضا می کند که بکوشی تا ایشان در هنگام مراجعه، دست خالی برنگردند. پس باید وبلاگت را مرتب به روز کنی. در این کار تنها تو و شرایط تو ملاک تصمیم گیری و عمل نیست؛ باید به خواست همراهان هم احترام گذاشت.

فکر کردم که تاکنون به این موضوع توجه چندانی نکرده بودم، اما درخواست امروز این خانم دانشجو مرا متوجه اهمیت آن کرد. امیدوارم از این پس آن را از یاد نبرم. از همین جا به همه همراهان قدیم و جدید ماهروز ادای احترام می کنم. پاینده باشید.

/ 13 نظر / 34 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نظری

سلام استاد ما همیشه در بسیاری از کارها از جمله این وبلاگ نویسی از شما الهام گرفتیم و می گیریم. دیر به روز شدن شما (و البته بسیار دلایل دیگر) بر روی همه وبلاگ نویسان تاریخ و تمدنی تاثیر گذاشته و همه ما به قول شما وبلاگ نویس بد شدیم. امیدوارم همیشه سالم و پاینده باشید و وبلاگ ماهروز هم برقرار.

(بی ادعاترین کارمند خاورمیانه)

درود بر (انتقاد پذیر ترین وبلاگ نویس خاورمیانه). ضمنا استاد از معرفی کتاب محمد (ص) نوشته مارتین لینگز به آقای سعید نظری که مسبب خواندن آن توسط اینجانب گردید، تشکر میکنم. باز هم از این کتابها معرفی کنید.

دوست دار تاریخ

با عرض سلام خدمت استاد محترم و تشکر فراوان به شما که برای انتقادات و نظرات دیگران احترام قائلید پاینده باشید و همیشه بهترین ماه ها و روز ها رو سپری کنید یاعلی[قلب]

محمدحسینی

ماهروزتان برقرار.

ابراهیمی

فکر کنم این چندمین مرتبه است که به خودتان تذکر می دهید ... به هر حال ما که از انصاف شما خشنودیم

ط.ع

سلام .خوبید استاد؟ خسته نباشید

مهدیخانی

سلام استاد. بر خود می بالیم، بابت آن که شاگرد مکتبی هستیم که استادانش در کنار دقت نظر، سختگیری و نگاه منتقدانه، از خود مشت مالی متواضعانه نیز برخوردارند. بدرود!

امیررضا

سلام استاد من هر وقت میخوام سیستمو خاموش کنم و دیگه سایتی برای چک کردن ندارم یادم میاد وبلاگ شما هست! و وقتی میبینم آپدیت دادید بسیار خشنود می شوم! با تشکر

رهگذر

با سلام ، استاد گرانقدر شما زکات علم را که نشر آن است می پردازید، قدر داشتن چنین روحیه ای ستودنی است . این روحیه ریشه در تاریخ این سرزمین دارد. درود بر شما و تمامی اساتید دلسوز این مرز و بوم

سهیل

با سلام متاسفانه یکی از شایع ترین امر درتاریخ سرزمین ایران همین چاپلوسی های بی مورد است که هرجا چاپلوسی بیشتر موفقیت بالاتر و پیشرفت !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!