معنی ماهروز

یکی از مراجعه کنندگان محترم که مراجعه به ماهروز را اخیرا شروع کرده اند، چند روز پیش از من پرسید؛ ماهروز یعنی چه؟ برایش توضیحاتی دادم. بعد با هم قرار گذاشتیم که پستی را که چند سال پیش در شروع کار وبلاگ ماهروز در این باره گذاشته بودم، تکرار کنم. شاید برای برخی از دوستان و مراجعه کنندگان دیگر هم مفید باشد.

 

ماهروز در لغت به معنی حساب روز و ماه و سال را نگه داشتن است. ایرانیان قبل از اسلام به جای کلمه «تاریخ» از این کلمه استفاده می کردند. در کتاب آثار الباقیه ابوریحان بیرونی از قول هرمزان، استاندار خوزستان که به دست مسلمانان اسیر و به مدینه برده شد، آمده است: ما نوعی تقویم داریم که آن را «ماه روز» می نامیم (ص 29). بنابراین ماهروز مترادف کلمه تاریخ است، به معنی تقویم و تعیین روز و ماه و سال. هم از اینروست که در ایران، ماه رمضان را «ماه روزه» می نامند. واقعیت این است که برخلاف آن چه ما تصور می کنیم، واژه روزه گرفتن به معنی امساک نیست بلکه به معنی حساب روزهای ماه را نگاه داشتن است. و چون در ماه رمضان، همگان حساب روزهای ماه را نگه می دارند، این ماه را در ایران «ماه روزه» می گویند.

 

/ 2 نظر / 15 بازدید
اصغری

سلام چه جالب معنی جدیدی از ماه روز یاد گرفتم پایدار باشید

ناشناس

حالا شروع شد. هی دوستان جدید سوالات قدیمی می پرسند و شما هم که وقت کم دارید غنیمت می شمردید و پست های قدیمی را احیا می کنید. خب است.