/ 11 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدیخانی

سلام استاد. ظاهرا مرحوم شهیدی حادثه بنی قریظه را قبول داشته و از روی عمد آن را منکر شده است. چند روز پیش خدمت استاد عالم زاده بودم، آقای دکتر ضیاء شهابی هم که حضور داشتند موضوع بنی قریظه را مطرح کردند. استاد عالم زاده به کتاب شهیدی اشاره کردند بعد گفتند: من درباره این موضوع با مرحوم شهیدی بحث کردم و گفتم شما که حادثه بنی قریظه را منکرید با آیه قرآن که در این خصوص نازل شده چکار می کنید؟ شهیدی در پاسخ گفت من عمدا آیه را در کتابم نیاورده ام. چون مستشرقان موضوع را بزرگ کرده اند من هم در مقبال به انکار آن پرداختم. از این گذشته، واقدی در سال 207هـ درگذشته است و همان طور که گفته اید مغازی را در اواخر سده دوم و اوایل سده سوم نوشته است؛ بنابراین آثار پراکنده سده سوم هجری درباره مقاتل و جنگ‌های تاریخ اسلام قبل از مغازی واقدی نوشته نشده اند. احتمالا اشتباه سهوی اثر مصاحبه فوری بوده باشد.

محمدحسینی

مستفیض شدیم جناب استاد. سپاس . عیدتان مبارک.

مهدیخانی

عید غدیر را تبریک می گویم. این که قبل از واقدی نوعی مغازی نویسی وجود داشته در آن بحثی نیست؛ اما جمله ای که در متن مصاحبه آمده است (پیش از آن آثار پراکنده‌ای در سده‌ دوم و سوم هجری درباره مقاتل و جنگ‌های تاریخ اسلام نوشته شده است) این را می رساند که مغازی واقدی بعد از سده سوم نوشته شده است.

دانشجو

سلام استاد ببخشيد تذكر صريح رو از شما ياد گرفتيم. به جاي "اديت" از "ويرايش" مي شد استفاده كرد.

ابراهیمی

بسیار مفید و خواندنی بود . متشکرم جناب استاد

بسیار عالی مثل همیشه

هاجرک

درود بر شما استاد گرامی. فکر کنم تنها اشتراک من و شما این باشه که توی یک دانشگاه هستیم! من هیچی در این مصاحبتون سر در نیاوردم! مطالعات تاریخی کمی دارم چون...

یاقوتنامه

آیا بدون محاکمه می توان کسی را محکوم کرد ؟!

یاقوتنامه

گویا پیام من ناتمام بوده است . منظور من این بود که مقاله ای با عنوان « آیا بدونِ محاکمه می توان کسی را محکوم کرد ؟! » در وبلاگ یاقوتنامه درج شده است .

راحیل

سلام استاد.بدون مبالغه مثل همیشه از شیوایی کلامتان لذت بردم. هر چند به گفته خودتان اندک شتابی در مصاحبه بوده که در متن مشهود است. اما انچه باید بگویم این است امروز کاملا بنابر اتفاق در جمع دوستان حرف وبلاگ شما بود و به یادم آورد مدتهاست به وبلاگ مراجعه نکرده ام. و حالا بسیار شادم. چون تحقیقی راجع به مغازی داشتم و دیدگاههای شما بسیار برایم سودمند بود...متشکرم استاد.