وبلاگ یک دوست

دوست قدیمی من، مهدی یاقوتیان، مدتی است وبلاگی راه انداخته با نام "خطه فریومد/فرومد". آخر خودش فریومدی است. یاقوتیان را از دوره دانشجویی می شناسم؛ یکی دو سال بعد از من وارد دانشگاه شد. در دانشکده ستون آزادی داشتیم که بچه ها در آن نوشته هایشان را نصب می کردند. مسؤولش هم من بودم. یک بار دیدم دانشجویی با ظاهری روستایی آمد و نوشته ای دارد از خاطرات اولین روزهای دانشجویی اش. آن نوشته در ستون آزاد نصب شد و لحن ساده و صمیمی و صداقت نهفته در آن، آن را مورد توجه دانشجویان قرار داد.

یاقوتیان بعدا چیزهایی دیگری هم برای ستون آزاد نوشت و آشنایی و دوستی ما بیشتر شد؛ هم علایق مشترکی داشتیم و هم اختلافاتی. خودش می گوید به تشویق من بوده که برای فوق لیسانس ثبت نام کرده و امتحان داده است. او فوق لیسانس علوم قرآن و حدیث دارد و سالهاست که دبیر آموزش و پرورش و اهل کتاب و قلم است. راستش گاهی در بعضی افکار و اعمال افراط و اصرار هم می کند و ما گاهی با هم بحث و جدل هم کرده ایم. بعضی مواقع هم از من رنجیده و گاهی با کلامی گوشه دار گلایه هم کرده است ولی مثل اینکه کلا این قبیل چیزها را زیاد جدی نمی گیرد، چون بار دیگر که همدیگر را دیده یا با هم تماس گرفته ایم، آن بگومگوها فراموش شده است. حالا که فکر می کنم می بینم من و او چه ماجراها که با هم نداشته ایم.

یاقوتیان در کار خواندن و نوشتن استمرار داشته است. جسارت رد و نقد هم دارد. بعضی نظرات تخصصی او واقعا شنیدنی و خواندنی هستند. ای کاش او فرصتی برای تدوین و انتشار آنها پیدا کند. اما حالا مدتی است که به دلیل تعلق خاطر فراوان به زادگاهش فرومد(فریومد) برداشته و یک وبلاگ تخصصی راه انداخته و در حقیقت پا در کفش مورخان کرده و به تاریخنگاری محلی پرداخته است. راستش من گرافیک و فونت های رنگی وبلاگش را نمی پسندم و امیدوارم هر چه زودتر آنها را اصلاح کند، اما جدای از این، او در این وبلاگ مرتب و مستمر و نو به نو می نویسد و همین وبلاگ او را شایسته مراجعه اهل تاریخ بخصوص علاقمندان به تاریخنگاری محلی کرده است. پیشنهاد می کنم به وبلاگ او سری بزنید. برای این کار اینجا را کلیک کنید.

/ 5 نظر / 24 بازدید
بلدرچین

سلام.یک سوال: کار وبلاگ نویسی مناسب چه جور افرادیست؟به نظرشما اگر کسی بخواهد وبلاگ بزند چه خصایصی باید داشته باشد؟

خطّه فریومد/فرومد( تاریخی،علمی،فرهنگی)

ُّّّّّّّّّبا سلام ّّّّّاز اینکه حقّ دوستی را پاس داشته اید سپاسگزارم . دیر پاسخ دادن به علّت انتقال خطّ تلفن و اینترنت منرل در این هفته است ، الآن هم در کافی نت هستم . همیشه جاری باشید مثل کاریز !

89

سلام استاد چندی پیش وبلاگ ایشان را دیدم ، جالب بود . گونه ای تاریخ محلی نویسی به سبک قرن 21 با چاشنی حب الوطن . وبلاگ دیگر با موضوع تاریخ محلی الله مزار است که برخی موضوعاتش به نظر جالب می آید. در این دهکده جهانی این گونه اقدامات برای حفظ هویت و فرهنگ یک قوم و ناحیه با استفاده از ابزار مدرن ، هرچند اندک ولی قابل تقدیر است.

قاسم ملا

سلام خیلی روان و جذاب نوشتید دست مریزاد عدالت و صداقت در نوشته ی شما موج می زند . ممنونم

89

سلام استاد یک سوال تخصصی... فونت و قلمی که شما برای نوشته های وبلاگ خود انتخاب می کنید، چیست؟ ببخشید که این را از شما پرسیدم.