تاریخ ؛ داد و ستدی مدنی

تاریخ را باید نه چونان یک رشته واقعیت های سفت و سخت، بلکه چونان گفت و گویی جاری و پایدار با همتایان در باره مسائل مهم و مورد علاقه – گذشته، حال یا آینده – دانست. این بحث و گفت و گو شاید به صورت مناظره و مجادله باشد یا به مشاجره ای خشن و شدید تبدیل شود. ولی چنانکه در هر داد وستدی مدنی صورت می گیرد، درک دیدگاه های دیگری به همان اندازه ضروری است که بیان دیدگاه های خود.

 

مایکل استنفورد،‌ درآمدی بر فلسفه تاریخ، ترجمه احمد گل محمدی، ‌ص ١٣-١٢

/ 8 نظر / 7 بازدید
کارگرشورکی

سلام . خدا قوت .مطالبتون خیلی جالب و مستند و خیلی به درد ما بچه های تاریخ می خوره . ممنون میشم اگه به ما هم کمک کنید که بتونیم بهتر به مقوله تاریخ بپردازیم . با تشکر

" چنانکه در هر داد و ستدی مدنی صورت می گیرد، درک دیدگاه های دیگری به همان اندازه ضروری است که بیان دیدگاه های خود". قابل توجه اکید خوانندگان محترم "تاریخچه"!

دیوان سالاری

با سلام اگر از قاعده testimony به درستی استفاده شود می توان با تلفیق آرا و البته بررسی ویژگیهای مولف و اثر وی دیدگاه عادلانه ای نسبت به رخدادهای تاریخی داشت.

حذف سلسله ی هخامنشی از کتاب های درسی تصویب شد!!

دوست دوران سربازی

سلام آقای دکتر قنوات امیدوارم حالتون خوب باشه ، اتفاقی وبلاگتون پیدا کردم ، من با شما در سپاه ناحیه خراسان همدوره بودیم ( بخصوص شبهای که کشیک داشتیم) فکر کنم شما جهاد دانشگاهی هم بودین؟ درسته؟ شخصیت متین و آرام شما همیشه یادم هست ، بزنیم به تخته جوان موندین ( صفایی هم به صورت دادین[چشمک]) اگر مشهد اومدم میام دانشکده برای عرض سلام راستی بعد از کتاب مربوط به تاریخ اسلام ، کتاب جدیدی تالیف یا ترجمه کردین؟

مسافر

کجایی ای.ایچ.کار عزیز که خصیصه و سرشت جامعه ی امروز ما را بشناسی اینبار از تلاشی که برای فراموش کردن عظیم ترین بخش تاریخ نوشته شده ی خود می کند! و لااقل تو بگویی به کجا می رویم ما؟

مسافر

درست است. تنها جایی که این مطلب ابراز شده است فعلا تالارهای گفت و گوی فیس بوک است. ظاهرا به قول خودشان در پی علاج واقعه قبل از وقوع هستند. نمی دانم. اما آنچه مرا پس از خواندن این کامنت عصبی کرد احساسی بود که اغلب پس از انتشار بیشتر اخبار ناگهانی و بدون زمینه ی این سالهای اخیر دارم. کاش لااقل زودتر خبر دهند ما هم پیشنهادهای خودمان را به عرض مبارکشان برسانیم. اما گویا حضرات علاقه ی بسیاری به سوپرایز کردن این ملت خسته دارند.

..............

استاد جان ما نمرات علم2 رو بزنید دیگه!