اندر آداب وبلاگ نویسی

هر کاری برای خود، شیوه و آدابی دارد. نوشتن و وبلاگ نوشتن هم از این قاعده مستثنی نیست. به نظر من یکی از آداب وبلاگ نویسی، مستمر و حتی المقدور منظم نوشتن است. آدم وقتی بر روی صفحه کاغذی برای دل خودش چیزی می نویسد، می تواند زمان نوشتنش را خودش تعیین کند. او برای دیگران نمی نویسد، منتشر نمی کند و طبیعتا کسی را منتظر نمی گذارد. اما همین آدم وقتی آمد و در نشریه ای ستونی را به خود اختصاص داد، یا سایت و وبلاگی به راه انداخت، باید به کار خود نظم و ترتیبی بدهد، سعی کند مستمر و منظم و در درجه بعد مفید بنویسد. تفاوت وارد شدن به یک دنیای عمومی با ماندن در دنیای فردی همین است. با وجود این، به نظر می رسد، بعضی از دوستان وبلاگ نویس به این موضوع توجهی ندارند؛ سایت یا وبلاگی راه می اندازند، دو سه پست در آن می گذارند. به دیگران پیغام می دهند که به آنان لینک بدهند و... ولی دو سه هفته یا حداکثر چند ماه بعد، همه چیز تمام می شود. وبلاگ نویس محترم می رود دنبال کارهای دیگر و مراجعه کننده محترم می ماند با یک وبلاگ بیات شده. من به دور و بر خود که نگاه می کنم از اینگونه نویسندگان محترم کم نمی بینم و بر همین قیاس می توانم گفت؛ شمار زیادی از وبلاگ های به راه افتاده در کشور ما را می توان وبلاگ های رها شده ای دانست که نویسندگان محترم نه به روزشان می کنند و نه تعطیلی شان را اعلام می کنند. پرداختن به چند و چون و دلایل و علت های این وضع، موضوع سخن من نیست. آنچه مرا گاهی اذیت می کند، لینک هایی است که به بعضی از این وبلاگ ها داده ام. می دانم که بعضی از مراجعه کنندگان تاریخچه گاه و بیگاه به این وبلاگ ها مراجعه می کنند و دست خالی بر می گردند. بر همین اساس می خواستم عرض کنم که به خاطر احترام به کسانی که از طریق وبلاگ من به وبلاگ ها و سایت های دیگر مراجعه می کنند، از هفته آینده لینک وبلاگ ها و سایت هایی را که در مدت زمانی معقول به روز نشوند، از وبلاگ تاریخچه حذف خواهم کرد و البته پیشاپیش از نویسندگان محترم آنها که برایشان احترام بسیار قائلم عذر خواهی می کنم.     

/ 7 نظر / 7 بازدید
یان سباستین

با شما کاملا موافقم! گاهی به وبلاگهایی سر می زنم که بروزترین مطلب آنها متعلق به سال 86 یا 85 است! استاد! کاش به آن دسته از وبلاگهایی هم که مفید نیستند اشاره می کردید! من گاهی به این موضوع فکر می کنم. ولی معیار این فایده داشتن چیست؟ برخی ها حرف دلشان را هم که می زنند برای من مفید است. برخی از علمشان هم که می گویند همه اش ضرر است!

رامک

بسیار کار خوبی می کنید. مرسی

یان سباستین

استاد! من با اجازه ی شما مطلبی را با همین نام در وبلاگ خودم می گذارم! خوشحال میشم اگه سر بزنید و نظر دهید!

مسافر

صاحبان وبلاگ اگر بدانند همین جریان کوچک تا کجا می تواند آن ها را از "ابتذال روزمرگی" برهاند، بی تردید در حفظ و ادامه اش می کوشند.

زهرا رضوانی

سلام استاد کجایید؟قرار بود راجع به آموزش یه چیزایی بنویسید. بی صبرانه منتظرم.

لیلا

باسلام فکرکنم باید به این نتیجه رسیدکه باپول وتعصب می شودتاریخ وقوانین راعوض کردویاقانون تازه ای ساخت.امابرایم شگفت این است که دراین سرای سپنجی چرابرای چیزی که ماندگارنیست تلاش بیهوده؟ شایدمردم گمان میکنندکه تاریخ می ماندامااین دروغی بیش نیست. ماتلاشی برای ماندگاری تاریخ نداریم که برای ماندگاری خودوکارهای خود تلاش می کنیم .وتاریخ راغول عظیمی ساخته ایم به خیال اینکه مانا است.واورابه هرسمت که می خواهیم می کشیم واززندگی غافل.... باعرض پوزش استاد:بنده به هیچ عنوان قصدجسارت به علم شماندارم .چراکه می دانم علم شما علم زندگی است وباتاریخی که مردم درذهن می سازندباتاریخی که بازندگیشان متفاوت است.

سعید

با سلام هر مطلب و نوشته‌ای در فضای وب ارزش خاص خود را دارد و می‌تواند برای بعضی‌ها سودمند باشد حتی اگر تاریخ آن به گذشته‌های دور برسد. چه بسیار پیش آمده که به دنبال اطلاعاتی می‌گشتیم و سرگشته و حیران در گوشه و کنار وب به جستجو می‌پرداخیتم و جواب خود را در وبلاگی پیدا کردیم که تارخ آن به سالهای دور باز می‌گشت. چه بسیارند وبلاگهایی که سالهای سال است که به روز نمی‌شوند اما هنوز مخاطب و بازدید کننده دارند. افرادی که برای اولین بار به وبلاگ سر می‌زنند و مطالب وبلاگ برای آنها تازگی دارد. خود سرویس دهندگان وبلاگ هم وبلاگهای متروک را حذف نمی‌کنند چون بازدید کننده بسیاری را از دست خواهند داد و به تبع آن درآمد زیادی را. به هر حال داشتن کلبه‌ای شکسته و متروک در سرزمین وب بهتر از هیچی است.