حاصل دوستی

ایران و عراق در عصر سلجوقی کتابی است که من و دوست عزیزم آقای دکتر سید جمال موسوی از عربی به فارسی ترجمه کرده ایم و همین روزها توسط انتشارات جهاد دانشگاهی اصفهان منتشر گردیده است (190 صفحه در 1000 نسخه به قیمت 40000ریال). نویسنده این کتاب عبدالنعیم محمد حسنین از نویسندگان معاصر مصری و استاد دانشگاه عین شمس است. ایشان دوره دکتری ادبیات فارسی خود را در سال 1950 م در دانشگاه تهران گذراند. استاد راهنمای ایشان در این دوره مرحوم سعید نفیسی بود. به دلیل تسلط بر زبان فارسی، عبدالنعیم محمد حسنین در نگارش این کتاب علاوه بر متون و منابع عربی، از منابع متعدد فارسی نیز استفاده کرده است. پیشنهاد اولیه ترجمه این اثر را استاد ما مرحوم دکتر نورالله کسایی در سالهای تحصیل در دوره کارشناسی ارشد، به دوست عزیزم آقای دکتر موسوی داده بود. بعدها من هم این فرصت را یافتم تا در ترجمه این اثر سهیم شوم.

ما این کتاب را به دلیل جامعیت مطالب آن در باره دولت سلاجقه بزرگ، حجم مناسب  آن، استفاده از متون و منابع فارسی، افراط نکردن در دادن ارجاعات و نیز داشتن نثری سلیس و روان، شایسته ترجمه و انتشار یافتیم. به نظر می رسد این کتاب به دلیل دارا بودن این ویژگی ها می تواند متن درسی مناسبی برای درس تاریخ سلاجقه باشد و علاوه بر این، علاقمندان به مطالعه در این دوره از تاریخ ایران و اسلام را به کار آید. در باره نویسنده و محتوی کتاب در مقدمه ای که بر ترجمه کتاب نوشته ایم، می توان به مطالب بیشتری دست یافت.

ختم کلام اینکه بسیار خوشحالم که پس از سالها دوستی با همکلاسی سابقم آقای دکتر موسوی، این فرصت را یافتم تا در انجام یک کار علمی مشترک با ایشان همراه شوم.

/ 10 نظر / 5 بازدید
یک دانشجو

سلام استاد .یک خسته نباشید هم به شما هم به همکلاسی قدیمتون .اینروزا ما درگیرا متحاناتمونیم واسه همینه کمتر از وبلاگ سر میزنیم واسمون دعا کنید.کاش منم یه روز باهمکلاسیم کتاب ترجمه کنم ااووویه ذره دور میبینم این امر رو.ولی اگه خداومن بخواهیم شدنیه.

دیوان سالاری

سلام استاد دکتر موسوی نگفته بودند. غافلگیر شدم. موفق باشید و موفق باشند.

اشکواری

سلام استاد. خسته نباشید به هر دو بزرگوار. ترجمه یک مهارت است و نه صرفا دانستن یک یا چند زبان. علاوه بر این، در رشته تاریخ و تمدن داشتن اطلاعات درباره موضوع کتابی که ترجمه خواهد شد از ضروری ترین اصل های یک ترجمه خوب و دقیق است. دیروز در محضر استاد موسوی در مورد ترجمه کتابی صحبت کردیم و قرار شد تا در صورت موافقت ایشان، ترجمه را شروع کنیم. انشاالله توفیق حاصل شود. پیروز باشید.

استاد دقت کرده اید که هر بار شما خسته و بی حوصله می شوید یکهو چیزی از علم در شما متولد می شود؟! بسیار مبارک است قدم این نو رسیده جان

فقط این کاش آن پیشانی نوشتش را تغییر می دادید! کمی دلگیر شدم از استاد عبدالنعیم.

پنجه

تبریک به شما و استادم دکتر موسوی. باید کتاب از نظر باریک بین استاد عالم زاده بگذره تا بشه بهش نمره داد.

تولایی

سلام استاد امیدوارم ایام به کامتان باشد.باید یکسری به اصفهان بروم و این کتاب را تهیه کنم. هرچند از زمانی که سربازی هستم اختیارم کم است.باب ترجمه را باز کرده اید چند روزی است که از ترجمه مقاله ای علمی پژوهشی به زبان انگلیسی در مورد علم الاثقال دربین مسلمانان فارغ شدم. این مقاله دوماه طول کشید تاترجمه شدو حدود چهل صفحه شده است مانده ام در کجا آنراچاپ کنم چون هم حجم زیاد است و از طرفی واقعا مقاله به روز و عمیقی است .

جمال موسوی

سلام- ضمن ابراز خرسندی از دوستی و همکاری با جناب آقای دکتر قنوات به اطلاع خوانندگان وبلاگ می رسانم دوستی با ایشان واقعا مفید و پرثمر است. از مصاحبت گرم با او- که بی شباهت به جلسات علمی نیست-گرفته تا کار مشترک علمی و امور دیگر. برای وقوف بیشتر به فواید دوستی با جناب قنوات به داستان زیر توجه فرمایید: پسرم حسین که دانشجوی رشته علوم سیاسی است حدود دو سال بود که به دلایل واهی مثلا حمایت از حیوانات( با پوزش از انجمن حمایت از حیوانات) به گیاه خواری روی آورده بود. این رژیم غذایی خود بخود نگران کننده بود چه برسد برای برای حسین که جثه نحیف و لاغری داشت. پندها و هشدارها و حتی تهدیدهای من و دیگر اعضای خانواده در او اثر نکرد که نکرد! تا اینکه یک شب افتخار میزبانی جناب قنوات نصیب ما شد و یک ساعت صحبت او با حسین کاری کرد که بیش از یک سال صحبت من نکرده بود!

چه این سلام دکتر موسوی به دلم نشست. خدا هر دوی شما را حفظ کند. سلام.

شاگرد شما

سلام،استاد کتابتون تو نمایشگاه نیست،منتشر شده یا نه هنوز؟