حسب حال

به نظر می رسد سطح کیفی دانشجویان پایین آمده و دانشجویان فعلی معجونی هستند از بی علاقگی، توانایی اندک، نداشتن پشتکار و نا امیدی از حال و آینده. امیدوارم این برداشت من و ابراز آن، موجب دلخوری دانشجویانم نشود زیرا آنان خود می دانند که من از بر زبان آوردن چنین گزاره هایی قصد تحقیر و بی احترامی به کسی ندارم.  

به نظر من مسبب این وضع در درجه اول سیستم انتخاب دانشجو است. سیستم فعلی کنکور، از سالها پیش از ورود دانشجویان به دانشگاه، چنان استرس و فشاری به آنان وارد می کند که تمامی شور و اشتیاق و توان آنان در آستانه ورود به دانشگاه تخلیه می گردد.

نکته دیگر عدم هدف گزاری از طرف دانشجویان است. دانشجویان امروزی دقیقا نمی دانند که در دانشگاه به دنبال چه می گردند: مدرک؟ منزلت؟ ابزاری برای یافتن شغل؟ و یا کسب دانش؟ من به عنوان یک معلم دانشگاهی واقعا نمی توانم به این سؤال که هدف دانشجویانم از ورود به دانشگاه و گذراندن چهار سال از بهترین سال های جوانی شان در این محیط چیست پاسخ روشنی بدهم و احساس می کنم اکثریت قریب به اتفاق دانشجویان نیز در پاسخ این سؤال درمانده اند و شک دارم حتی به صورت عمیق به آن فکر کنند. این نداشتن هدف معین موجب گردیده تا دانشجویان به جای انجام فعالیت های جدی، مستمر و جهت دار، وقت خود را باری به هر جهت بگذرانند، زود سرخورده شوند و کم کم شروع کنند به نق زدن و آیه یأس خواندن، تنها از سر رفع تکلیف به متون درسی سری بزنند و  تن به کار جدی علمی و تحقیقی ندهند.

مشکل دیگر به نگرانی دانشجویان از آینده شغلی خویش برمی گردد. اکثریت دانشجویان نگران شغل و آینده خود هستند و این نگرانی تا حد زیادی معقول و قابل درک است، ولی جالب اینکه بیشتر آنان به جای استفاده از عمر و امکانات در اختیار خود، برای کسب تخصص و توانایی و اینچنین فراهم آوردن زمینه ای برای یافتن شغلی مناسب پس از فارغ التحصیلی، خود را در برابر این تشویش و نگرانی می بازند و دچار ضعف و سرخوردگی می شوند. یعنی نگرانی از مشکلی که قرار است در آینده با آن روبرو شوند، چنان تأثیری منفی بر آنان می گذارد که از ارزش امکانات و فرصت هایی که اکنون در اختیار آنان قرار دارد نیز غافل می گردند.      

من نمی خواهم در این باره خود و دیگر همکاران دانشگاهی خود را تبرئه کنم. به هرحال در کار اساتید نیز اشکالاتی جدی وجود دارد که بعضی ناشی از شرایط اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جامعه ما و بعضی ناشی از تقصیر خود ایشان است، ولی نکته عجیب آنکه دانشجویان اتفاقا با اساتیدی که کار و کلاس و درس خود را جدی تر و منظم تر پیگیری می کنند، بیشتر مشکل دارند و افراد آسانگیر و غیر جدی را عملا بر گروه اول ترجیح می دهند.

            من انسان ناامیدی نیستم، ولی نشانه هایی را که پیرامون خود می بینم، نمی توانم به چیزی جز وجود نوعی نابسامانی ذهنی و عملی نسبت دهم. آن اندازه ساده اندیش هم نیستم که بگویم چنین مشکلی مهم را می توان بدون حل ریشه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و اداری آن حل کرد. در این نوشته دنبال راه حل هم  نمی گردم. آنچه نوشتم تنها گزارشی است شتابزده از آنچه در یک ترم ارتباط با دانشجویان دیده و درک کرده ام. اصراری بر درست بودن تمامی گزاره های مطرح شده و تعمیم کامل آنها هم ندارم. شاید اگر بخواهم دقیق تر سخن بگویم، باید این نوشته را حسب حالی ساده از خود بنامم. حسب حالی که ناخشنودی مرا از این وضع بازتاب می دهد. همین.

/ 4 نظر / 8 بازدید
هادی

قضیه این که دانشجو چه می‌خواهد یکی از مهم‌ترین پرسش‌هایی است که در ایران امروز می‌توان مطرح کرد. امیدوارم با توجه به تجربیات و کارتان بیشتر به این موضوع بپردازید.

مسافر

آنچه شما فرمودید حقیقتی است که با یک نکته ی مهم دیگر کاملاَ کامل می شود: استادان. شاید استادان هم مشمول مواردی که درباره ی دانش جوها آوردید بشوند. آیا استادان ما به قدر استادی شان دانش جو هستند هنوز؟

شیوا راد

با عرض سلام من یکی از دانشجویان آن ترمی که شما حسب حالتان را بیان کرده ایدام امیدوارم انتقاد پذیر باشید می خواستم یکی دو خصیصه از برخوردتان با دانشجویان در ترم توصیفی را بیان کنم شما با تمام جدیتتان در هنگام معرفی کتاب اصلا جدی نیستید و برای شخصیت دانشجو اهمیت قائل نیستید و معرفی کتاب را با نیشخند بیان می کنید و این کار دانشجو را مایوس می کند یا هنگامی که نقد کتاب را برایمان تکلیف قرار دادید گفتید که سطح انتظارتان از ما پایین است و هنگامی که از چاپ مقاله سخن به میان آمد شما فرمودید آرزو بر جوانان عیب نیست و همچنین از لابه لای سخنانتان این برداشت می شود که شما عامل اقتصاد را برای پیشرفت خیلی مهم و ضروری می دانید درست است که شما بر اساس مطالعاتتان این را بیان می کنید ولی به نظر من بیان آن برای ما لازم نیست زیرا بیان اینگونه مسائل باعث کج فهمی می شود گلایه های من خیلی زیاد است از بیان ادامه ی آن خودداری می کنم ولی یک انتقاد کلی اینکه شما اصلا با دانشجو برخورد مناسب نداریدو نمی توانید با دانشجو ارتباط برقرار کنید و این کار تدریس و قابل فهم بودن مطالب را مشکل می سازد و امیدوارم انتقاداتم اگر به جا بوده سازنده وا

مسافر

خانم راد سلام. فکر نمی کنید اگر برخورد جناب استاد مناسب نبود شما نمی توانستید این چنین راحت با ایشان سخن بگویید؟ از سوی دیگر شاید بهتر باشد ما دانشجویان نیز در فهم درست رفتارهای معنادار استادانمان بیشتر تلاش کنیم. هر چه باشد آرزو بر جوانان عیب نیست.