کاریکاتور

از بازتاب های خارجی این خبر که بگذریم، صدور این حکم به اندازه ای عجیب بود که در داخل نیز بسیاری از سر خیرخواهی با آن مخالفت کردند و صدور و اجرای چنین حکمی را غیرقابل قبول دانستند. واقعیت هم همین است؛ اگر بنا را بر این بگذاریم که کشیدن کاریکاتوری معمولی از افراد و اشخاص، توهین به آنهاست، دیگر هیچ کاریکاتوریستی فرصت نخواهد یافت تا از کسی تصویری بکشد و منتشر کند. این ممکن است که یک کارتونیست پیام و یا انتقادی داشته باشد و بخواهد آن را به این وسیله بیان کند، ولی تصور توهین و استهزاء از چنین طرح هایی ساده و معمولی داشتن، به هیچ وجه درست نمی نماید.

من بر این اساس تصمیم گرفتم کاریکاتوری از خودم را در این پست بگذارم. سالهایی که در دانشکده هنر خدمت می کردم، یک بار در جلسه ای که با دانشجویان داشتم، متوجه شدم که یکی از آنان در حال کشیدن تصویری از من است. بعدا از او خواستم نسخه ای از آن را به من بدهد. ابتدا از این کار خودداری کرد، چون تصور می کرد ممکن است فکر کنم قصد توهین و استهزاء داشته است. به او اطمینان دادم که چنین تصوری ندارم. پذیرفت و نسخه ای از آن را آورد، پشتش را امضاء کرد و به من هدیه داد. از او تشکر کردم و آن را به یادگار نگه داشتم. اکنون آن را در این پست می گذارم. ضمنا آن دانشجو بعدها ادامه تحصیل داد و اکنون عضو هیات علمی گروه گرافیک دانشکده هنر نیشابور است. نامش هم فرید است؛ آقای فرید یاحقی. باز هم از او تشکر می کنم.

اثر فرید یاحقی

/ 22 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
خوشبین

طرحی از دوران کهنسالی شما است. (آیینه پیرنما)

تقوی

دادستان اراک اعلام کرده تا این لحظه،درخواستی از سوی جناب نمایند و یا وکیلش مبنی بر پس گرفتن شکایت ارائه نشده است.

اين دقيقا حقوق بشره ديگه ؛ كج و كاستي هاي چهره يا تفكر افراد جزء حقوق شخصي وي مي باشد. نشان دادن آن ها تحت هر نامي پايمال نمودن حقوق آن فرد است.و مي بايست رضايت فرد را حاصل نمود.

سارا

سلام میشه یه چیزی بگید تا با تاریخ کنار بیام؟ یه چیزی که برام ثابت کنه خوندن تاریخ وقت تلف کردن نیست خیلی دلم میخواد بخونم اما نمیتونم من دانشجوی رشته ی ریاضی دانشگاه تهرانم میخوام در مقطع ارشد رشته ی تاریخ بخونم نه اینکه علاقه ای داشته باشم یهو به فکرم رسید اینش مهم نیست که چرا اما از شما خواهش میکنم یه جمله یا مطلبی درباره تاریخ بگید که من بهش علاقمند شم وقتی یه کتاب تاریخ دستم میگیرم تا بخونم توش برام چیزی اثبات نمیشه تا برام جذابیتی داشته باشه فقط مقداری مطلب غیر قابل اثبات و به همراه نظرات و دید شخصی نویسنده ش رو میبینم فوایدی از تاریخ در کتابهای مختلف خوندم اما نتونسته منو قانع کنه مثلا عبرت آموزی!!! اما چطور ممکنه آنچه که به وافعیت داشتنش مطمئن نیستی برات عبرت آموز باشه؟ بهم ثابت کنید که اگه شما و دیگرانی که تاریخ میخوانند نبودند همانند نبودن یک شیمیدان یا فیزیکدان میتونه برای جامعه مشکلاتی ایجاد کنه منتظرم ممنون

واحدی

سلام حضرت استاد.حال شما؟قبلنا وبلاگتون حال وهوای بهتری داشت شایدم حال ما بهتر بود!!!!! دیربدیر سر میزنیم اما سر میزنیم از وبلاگتون.این نشون میده که هنوزم هم شما هم وبلاگتونو دوست داریم حتی با این حالو هواش

تقوی

http://s3.picofile.com/file/7385808381/p6.pdf.html

احسان

برنده واقعی ، کسی است که اجازه دهد دیگران ، او را نقد کنند! اگر آدمی ، منتقد و ناصح و یا حتی با نگاهی دیگر ، دشمن نداشته باشد رشد نمیکند ! راستی کتاب استنفورد یکی از زیباترین کتاب هایی است که در عمرم خوانده ام ، در حالیکه دوستان برای پاس کردن و نمره گرفتن آن را میخواندند ، من از خواندن آن در شب امتحان لذت بردم .

88

سلام استاد همه که آقای حبیبی نیستند که سال ها پایه ثابت مجله گل آقا بودند و صداشون هم در نمیومد............

جواد

سلام! کاریکاتور قشنگی از شما کشیده شده است، و از اینکه میبینم که شما با سعه صدر با این مساله برخورد می کنید خیلی از شما ممنونم. ((با آرزوی موفقیت برای شما))

صدقی

کاریکاتور قشنگی شده. دست آقای یاحقی درد نکنه. از شما هم که این تصویر را به اشتراک گذاشتید ممنونم. یادش بخیر