در باره مختارنامه

1.       مختار بن ابی عبیده ثقفی، در طول تاریخ حامیان چندانی نداشته است. علاوه بر امویان و اشراف کوفه، خاندان زبیر نیز با او دشمن بودند. بر اینها باید شیعیان را نیز افزود که به دلیل اینکه مختار منشأ انشعابی جدید در تشیع بود و برخی سخنان غلوآمیز نیز به او نسبت داده شده، با وی چندان بر سر مهر نبودند. در چنین شرایطی ساخت یک فیلم با هدف دفاع از مختار، در نوع خود کاری متفاوت و قابل توجه است. 

2.       سریال مختارنامه هر چه که باشد، در مقایسه با سریال های تاریخی مشابه از جمله امام علی، تنهاترین سردار، ولایت عشق و ... پخته تر و پذیرفتنی تر است. البته بخشی از این نقطه قوت، ناشی از ضعف های بسیار سریال های دیگر است. در مقایسه با سریال های نام برده شده، در مختارنامه اغلاط تاریخی فاحشی دیده نمی شود و بیننده مطلع از تاریخ را گریزان نمی کند. تلفظ اعلام و اماکن تاریخی نیز – بجز در مواردی اندک – درست و دقیق است.

3.       به نظر این جانب، یک نقطه ضعف مهم سریال، قسمت های زیاد و ساعت های طولانی آن است. واقعیت این است که این حوادث کشش ساخت یک سریال 50 قسمتی (50 ساعت فیلم) را ندارد. این است که کارگردان محترم، کم و بیش به حوادث آب بسته. نمونه اش همین آخرین قسمت پخش شده سریال که تمامی یک ساعت زمان آن به نمایش جزئیات یک جنگ اختصاص داشت. این در حالی است که در سینما با این حدود زمان می توان یک فیلم کامل ساخت. روشن است که به دلیل اندک بودن اطلاعات تاریخی در باره این جزئیات، نویسنده و کارگردان راهی به جز متوسل شدن به تخیل نداشته اند و طبیعی است که بیننده مطلع از تاریخ، چنین گزارش هایی را واقعی نداند و نپذیرد.

4.       یک مشکل مهم سریال مختارنامه، محذوریت های سازندگان این فیلم است. نویسنده و کارگردان به دلیل موضع مشخص خود نسبت به شخصیت مختار و نیز محمد بن حنفیه، در مواردی نتوانسته اند واقعیت های تاریخی را مورد توجه قرار دهند و مطرح کنند. به هر حال آنان نخواسته یا نتوانسته اند بیان کنند که این دو شخصیت با طرح ادعای مهدویت محمد و تبلیغ و ترویج آن، بنیانگذار انشعابی مهم در سده اول هجری در میان شیعیان شدند و فرقه ای به نام کیسانیه را ترتیب دادند که رگه هایی از غالی گری نیز در میان آنان بروز کرد. سریال در باره برخی گزارش های منابع درباره شخصیت مختار و عملکرد او، از جمله نحوه مجازات قاتلین سیدالشهداء  نیز سکوت کرده یا شکلی دیگر و دلبخواهی از آنها ارائه می کند. 

5.       اغراق در شخصیت پردازی و بزرگ نمایی در باره شخصیت های مثبت و منفی فیلم بخصوص در صحنه های درگیری و جنگ، اگرچه شیوه ای شناخته شده برای جذب مخاطبین بیشتر است، اما در کل به فیلم آسیب رسانده است. مثلا یکی دو قسمت از فیلم به جنگ و گریز ماموران مختار با حرملة بن کاهل (قاتل علی اصغر) اختصاص داشت که در آن توانایی های نظامی او به شکلی مبالغه آمیز مطرح شده بود. جالب اینکه این اعجوبه نظامی! در صحنه مواجهه با مختار، ناگهان تمامی نبوغش می خشکد و مانند صاعقه زده ها می ایستد تا خنجر مختار او را از پا درآورد. صحنه های جنگ ابراهیم بن مالک اشتر با سپاه عبیدالله بن زیاد نیز پر از چنین صحنه هایی است که اوج آن را در صحنه های جنگ سائب بن مالک می شد تماشا کرد. آخرین قسمت پخش شده سریال دست فیلم های اکشن هالیوودی را نیز از پشت بسته بود.

6.       نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد، دست کاری هایی است که گاه به نظر می رسد بعد از ساخت فیلم و در هنگام تدوین و صداگذاری با هدف هایی خاص، صورت گرفته است. مایل نیستم در این باره زیاد سخن بگویم، اما سازندگان محترم فیلم باید بدانند که این شیوه هر چه که باشد، ارتباطی با هنر و تاریخ ندارد؛ کاری است غیر هنری و غیر تاریخی که بر شأن سازندگان محترم نمی افزاید، بلکه باعث می شود زحمات قابل توجهی نیز که در این زمینه کشیده اند، لوث شود.

7.       در کل نظر نهایی من این است که اگر سریال مختارنامه، در قالب سریالی حدودا 20 قسمتی ساخته می شد، و سازندگان آن در موضوعات مهم و کلیدی، وفاداری بیشتری به تاریخ نشان می دادند و نیز از اغراق هایی چنین واضح در باره دوست و دشمن خودداری می کردند، مقبول تر و دیدنی تر بود. با وجود این من از اینکه فیلمی به دوره و یا شخصیتی تاریخی بپردازد و اطلاعاتی تاریخی را، حتی آمیخته با تخیل، در اختیار بینندگان خود قرار دهد، استقبال می کنم.

 ٨. ختم کلام اینکه همه بینندگان بخصوص دانشجویان تاریخ باید به این نکته مهم توجه کنند که در اغلب موارد، فیلم های تاریخی با گزارش های موجود در مآخذ و منابع انطباق کامل ندارند و اصولا ساختن چنین فیلم هایی ناممکن است. به همین دلیل اطلاعات و تصاویر ارائه شده در این فیلم ها به کار آشنایی با تاریخ و شخصیت های تاریخی می آید، اما نمی تواند جایگزین اسناد تاریخی شود. یادمان باشد که هیچ گاه نمی توانیم برای اثبات گزاره های تاریخی، به فیلم ها و سریال ها ارجاع دهیم.      

/ 21 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
پنجه

واقعیت اینه که فیلم ها و سریال های تاریخی نه در هالیوود نه در بالیوود و نه ودر هیچ جای دنیا به تاریخ وفادار نیستند. نمونه اش فیلم اسکاری امساله یعنی "سخنرانی پادشاه"ست بخش هایش با تاریخ نمی خونه و صدای مورخان تاریخ معاصر بریتانیا رو در آورده. فیلم تاریخی شبیه رمان تاریخیست. مهم عنصر درام و تعلیق و...است نه روایت واقع گرایانه تاریخ. به نظرم بهتره ما تاریخ نگارا کار خودمنو بکنیم و بزاریم فیلمسازام فیلمشونو بسازند. مشکل زمانی آغاز میشه که این فیلما محملی برای پروپاگاندا علیه رقبا میشه مثل فیلم کذایی 300 یا برخی نمونه های وطنی...

حاجری

السلام علیک یا ایها الاستاذ به نظر می آید که فیلم مختار علاوه بر بازگو کردن برخی وقایع تاریخی سعی دارد که آن را با برخی از حوادث زمانه ی ما نیز انطباق دهد.

ای بابا

سلام هنوز به طور کامل متن شمارو نخوندم ولی چون کفری شدم از اینکه یه عده آدم به هر چیزی دقت کنید هرچیزی گیر میدن و میخان سیاسیش کنن کفری شدم استاد عزیز تاریخ من! اسمش روشه فییییییییییییییییییییییییییلم !حالا گیریم یه حدودی اغراق داره از بقیه چرت و پرت هایی که به اسم فیلم میذارن خیلی بهتره

ای بابا

ما توی تاریخ فرقه های زیادی داریم مثل علوی اسماعیلی و..اما این دلیل نمیشه که مثلا راجع به فرقه علوی بگیم امام ادعایی داشته بلکه این جهل مردم بود که باعث به وجود امدن چنین فرقه هایی شدو محمد حنفیه رسما ادعایی نداشت واما مختار اون یه آدم خاکستری در تاریخه نه سیاه اما تاریخ نویسان اهل سنت خاستند اون رو مدعی نبوت و دروغگو جلوه بدهند چون او از دشمنان شاخصهای اهل سنت نظیر ابن زبیر بود این یه واقعیته اگر مختار ادعای نبوت میکرد قطعا امام سجاد بعد کشته شدن قاتلین امام حسین به دست او براش دعا نمیکرد.و ایستادگی اعلام موضعگیری جدی میکرد اما تا جاییکه من خوندم امام تقابلی با مختار نداشت.درباره ی آب بستن به فیلم هیچکس حوصله دیدن یه فیلم خشک صرفا تاریخی نداره و اون چیزی که ازش با آب بستن به فیلم یاد کردید به جذابیت فیلم افزوده البته من موافق خالی بندی نیستم در مورد حرمله هدف فیلم تقابل خیروشراست شاید حرمله و شمر اونقدر ها که در فیلم نشون دادن زشت نباشن اما این احساس انزجار ما ست که دوست داره اونا رو اینطور ببینه پیروزی خیر بر شر حتی اگه شر قوی ترینه.مممنون

89/1

می خواستم از این دوست محترم (ای بابا) بپرسم شما بالاخره طرفدار "خاکستری نشون دادن" شخصیتهایین یا "سیاه و سفید نشون دادن" آنها یا بقول خودتان "تقابل بین خیر وشر" ؟ من فکر می کنم فیلمهایی که در آنها افراد یک طرف سیاه سیاه اند و طرف دیگر سفید سفید، تنها باعث تهییج مخاطب می شوند و قوه فکر و تحلیل را از او سلب می کنند. از آن طرف فیلمهایی که دارای شخصیتهایی خاکستری هستند (مثل فیلمهای اصغر فرهادی) تا آخر فیلم و حتی بعد از آن مخاطب را به فکر وا می دارند که بالاخره حق با چه کسی بود. باید توجه داشته باشیم که همه ی انسانهای درگیر در یک واقعه قسمتی از حق را با خود دارند یکی بیشتر یکی کمتر...

تاریخ سیاسی رو فیلم کردن بعد این دوست عزیزمون می گه فقط فییییییییییلمه بابا!

89

سلام استاد و اما مختار......... از شباهتش به فیلمهای هالیودی و سامورایی که بگذریم , از استفاده زیاد و مبالغه آمیز از سه رنگ پرچم ایران به مناسبت های مختلف مثلا در سپاه ابراهیم هم که بگذریم , از بیان نکردن شخصیت واقعی برخی افراد هم که بگذریم سریال تمام می شود و ما مجالی برای لحظه ای درنگ می یابیم .نکته جالب در این لحظه درنگ آنست که گاه سخنان اساتید محترم مدعو سخنانی را می گویند که لحظاتی قبل در فیلم خلاف آن نشان داده شده است و آنوقت این سوال مطرح می شود که سخن این استاد بزرگوار را بپذیریم یا آنچه که در فیلم نشان داده است .

سلام استاد.شما توقع دارین فیلم 100 در صد شبیه به واقعیت باشه؟؟

علی نمازی

با سلام می خواستم بدانم روایاتی که دلالت بر خوشنودی امامان شیعه از عملکرد مختار دارد قابل اعتماد هستند یا نه ؟ در ضمن این سوال هم از مدت ها پیش در ذهنم جود داشت که آیا می توان برای نحوه مجازات های مختار برای عاملان قتل امام حسین و یارانش تاییدی از متون دینی یافت ؟

خورشید

سلام استاد. من هم با تمام کم اطلاعی ام از تاریخ بعضی اشکالات مختارنامه رو دیدم. نگاه ناسیونالیستی که این سریال دارد دنبال می کند واقعا نگران کننده است. کیان و ایرانیان سپاه مختار واقعا با اغراق شرح داده شده اند. از طرف دیگر نمی دانم تبلیغ و بیان رفتارهای سیاسی کسی که از تزویر و ریا رویگردان نیست و هرلحظه در توجیه رفتارهایش از عدالت امام علی دم می زند چه افتاخاری می تواند برای شیعه و ایرانی داشته باشد؟