نیشابور

جالب اینکه این هردو شخصیت نامور نیشابوری بودند. و این نشان می دهد که شهر تاریخی نیشابور بعد از آن همه فراز و فرودهای سهمگین که به عمر خود دیده، همچنان این توانایی را دارد که شخصیت هایی برجسته در عرصه فرهنگ و هنر تربیت کند. من به این مناسبت سطرهای اول پیشگفتار دکتر شفیعی کدکنی بر کتاب تاریخ نیشابور اثر ابوعبدالله حاکم نیشابوری (م 505ق) را برگزیده ام. آنها را با دقت بخوانید. عصاره تاریخ نیشابور است: 

 

« این نیشابور، در نگاه من، فشرده ای است از ایران بزرگ. شهری در میان ابرهای اسطوره و نیز در روشنای تاریخ، با صبحدمی که شُهرۀ آفاق است. از یک سوی لگدکوب سُمِّ اسبهای بیگانه، در ادوارِ مختلف، و از سوی دیگر همواره حاضر در بستر تاریخ، با ذهن و ضمیری گاه زندقه آمیز و فلسفی، در اندیشه خیّام، و گاه روشن از آفتاب اشراق و عرفان، در چهرۀ عطّار. تاریخ این سرزمین را باید از گوشه و کنارِ کتابهای کهنه و سفالهای عتیقِ موزه های بیگانه و سنگ ِ قبرهای شکسته فراهم آورد؛ چرا که چیزی برای او باقی نگذاشته اند و هرچه داشته با فیروزه هایش، در غارتِ شبانه تاتار، گاهی نگینِ انگشتری زاهدانِ ریائی شده ست و گاهی خورجینِ اسب روسپیانِ را آراسته است ». 

/ 7 نظر / 5 بازدید
مصطفی

مثل همیشه نوشته‌تان خواندنی و لذت‌بخش است. من نمی‌دانستم که مشکاتیان هم از آن خاک آمده. در هر حال، یک نکته این که هنر و فرهنگ ایران شفیعی کدکنی را «از دست نداده». شکر خدا ایشان زنده و سرحالند، فقط مهاجرت کرده‌اند و امیدوارم این سفر باعث شود فعالیت‌های بیشتر و جدی‌تری داشته باشند.

حاجی محمد

غم از دست دادن شفیعی کدکنی دردی مضاعف است. بهره گیری از شخصیتی بی مانند چون ایشان آرزویی بود که در بیداری بدان می اندیشیدیم. حال تنها رویایی است که در خواب می بینیم. با این حال همین که سلامت هستند ما را بس...

ش

سلام استاد! دکتر شفیعی کدکنی متولد کدکن (شهری از توابع تربت حیدریه) است و اغلب بخاطر کتاب در کوچه باغهای نیشابور فکر می کنند استاد متولد نیشابور است.

مهدیخانی

سلام جناب آقای دکتر. چند روز پیش برای انجام ماموریت کاری مشهد بودم با توجه به فرصت محدودی که داشتم نتوانستم زیارتتان کنم خیلی دوست داشتم از نزدیک ببینمتون، حتی روز چهارشنبه -هشتم مهر-ساعت 4 بعد ازظهر به دانشکده هم آمدم ولی شما تشریف نداشتید. حدود 10 دقیقه در دانشکده قدم زدم و با جند نفر از اساتید وکارمندان خوش و بشی کردم به بردهای گروه های الهیات هم سرزدم برد گروه تاریخ وتمدن تنها بردی بود که هیچگونه مطلبی روی آن وجود نداشت، خیلی تعجب کردم! گروهی که زمانی دانشجویان آن فعالترین دانشجویان دانشکده شناخته می شدند چرا بردش خالی باشد؟ درست است که دانشجویان امروزی با دانشجویان دیروز تفاوت هایی دارند ولی جناب استاد شما که همیشه با راهنمایی هایتان به دانشجویان جهت می دهید، انرژی می دهید و آنها را به فعالیت وادار می کنید جسارتا از شما می پرسم چرا برد گروه تاریخ و تمدن باید خالی باشد؟

صدقی

نیشابور زمینه مساعدی در حوزه فرهنگ و هنر دارد و در آینده هم همچنان افرادی سرشناسی از آنجا پا به عرصه فرهنگی کشور خواهند گذاشت. اما مشکل این است که این افراد سر شناس عموما می بایست ترک دیار کنند و در ابتدای جوانی به شهرهایی با ساختارهای اجتماعی پیشرفته تر کوچ کنند. فکر کنم چیزی شبیه به جاده ابریشم لازم است تا بتواند نیشابور را از نظر ساختارهای اجتماعی و نهادهای ضروری برای پیشرفت متحول کند.

محند رضا صباغ

سلام و ارادات خالصانه من را بپذیرید . خوشبختانه آقای دکتر کدکنی در سلامت عازم شدند . اما از دست دادن مرحوم مشکاتیان مسلمن ضایعه ای غیر قابل جبزان بزای موسیقی ایران است . خداوند از مراحمش در حق او دریغ نفرماید. روانش شاد.

مهدیخانی

آقای دکتر سلام. راستش این احتمال را داده بودم که آنموقع نتوانم کسی را ببینم ولی تعلق خاطر به دانشکده و ارادت به شما اساتید عزیز مرا به دانشکده کشید. از طرف دیگر ما به نظم دانشگاه آزاد خو گرفته ایم که اولین روز و آخرین روز آموزشی آن پیدا نیست. استاد! باز هم ممنونم پایدار باشید.