یک کتاب

نزاع رهبری در جاهلیت و اسلام، عنوان آخرین کتاب من است که همین روزها منتشر شده است. در این کتاب برای درک درست تر موضوع اختلاف برانگیز جانشینی پیامبر (ص)، موضوع رهبری و ریاست در میان قبیله قریش را از 150 سال پیش از ظهور اسلام مورد بررسی قرار داده و کوشش کرده ام تا تأثیر رقابت ها، درگیری ها و حلف ها و هم پیمانی های دوره جاهلیت را در تاریخ صدر اسلام معین سازم. برای این کار شمار قابل توجهی از منابع قدیم و جدید تاریخ جاهلیت و اسلام را مورد بررسی قرار داده ام.

به نظر خودم آنچه را می توان وجه تمایز این کتاب قلمداد کرد، نشان دادن توجه لازم به تاریخ جاهلیت و بیان تأثیرات آن در حوادث صدر اسلام است. واقعیت این است که تاکنون در ادبیات تاریخی ما، نزاع ها، رقابت ها، دوستی ها و دشمنی های عصر جاهلی آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته و سهم این حوادث در رخدادهای صدر اسلام به گونه ای شایسته معین نگردیده است. کوشش من در این اثر معطوف به انجام این کار بوده است. این کتاب را به دوست عزیزم، مسعود ریاحی، تقدیم کرده ام.

نزاع رهبری در جاهلیت و اسلام در 130 صفحه و به قیمت 2000تومان توسط  نشر صالح منتشر شده است.    

/ 5 نظر / 8 بازدید

سلام. خدا قوت. مطالعه ی کتاب را دیروز تمام کردم. کتاب ارزشمندی است و بسیار خوب توانسته اید به موضوع بپردازید. اما به نظرم آمد بهتر بود در صفحه ای با عنوان نتیجه یا خاتمه به این هدف اصلی که در بند دوم همین پست اشاره کرده اید، واضح تر می پرداختید. با توجه به تازگی موضوع جای این صفحه در کتاب خالی است و مقدمه و اشارات داخل متن چندان کافی نمی نماید.

اندیشمد

با سلام و احترام استاد گرانقدر بسیار خوشحال شدم.در نوع خود کار بزرگی را انجام داده اید.انتخاب این موضوع نشان دهنده ی توانایی شما در مباحث تاریخ اسلام است.امیدوارم همیشه موفق و سربلند باشید. یا علی

خلیل محمدی

سلام! صد ملک دل به نیم نظر می توان خرید. خوبان در این معامله تقصیر نکردند!!! خواستم یک عرض ارادتی کرده باشم. اگر تصدیع اوقات شد، العفو!

چیزی که راجع به کتاب خیلی حال می‌ده اینه که آدم وقتی کتابه رو می‌خونه و تموم می‌کنه دوس داشته باشه نویسنده‌ش دوست صمیمیش باشه و بتونه هر وقت دوس داره یه زنگی بهش بزنه.

جمال موسوی

تبریک می گویم. موضوع جالبی است. امیدوارم بزودی کتاب را تهیه و مطالعه نمایم.