تاریخ - بازی

TV game در حقیقت یک کیت الکتریکی بود که با یک فیش به تلویزیون وصل می شد و دو دسته کوچک داشت. محیط و نحوه بازی هم بسیار ساده و یکنواخت بود؛ صفحه تلویزیون تبدیل می شد به یک زمین مستطیل - بدون هیچ رنگ و لعابی - که دور آن خطی بود و وسط آن نیز خطی دیگر که زمین بازی را به دو قسمت تقسیم می کرد. دو خط  چند سانتی نیز هر کدام در یک طرف این زمین ظاهر می شد که بازیکن ها بودند. این بازیکن ها فقط در یک مسیر مستقیم به پایین و بالا حرکت می کردند. یک دایره سفید کوچک نیز توپ بازی بود؛ هر بازیکن باید به گونه ای به توپ ضربه می زد که حریف نتواند آن را کنترل کند و از خط او بگذرد و طرف مقابل نیز باید به شیوه مناسبی خود را در مسیر توپ قرار می داد که هم مانع عبور آن شود و هم ضربه متقابلی به آن بزند که به سمت زمین حریف برود و از خط او عبور کند؛ درست مثل بازی پینگ پنگ. من یکی دوباری با دوستم TV game بازی کردم و دیگر پی این کار را نگرفتم؛ سرم بند چیزهایی دیگر بود.

بعدها گاهی در خانه خویشان و دوستان دستگاه های بازی تلویزیونی را می دیدم که جدیدتر بودند و پیشرفته تر و متنوع تر و اینها همه قبل از رواج کامپیوترهای خانگی بود. وقتی در اواخر دهه هفتاد اولین بار یک کامپیوتر خانگی خریدم، متوجه شدم بازی های جدیدی وارد بازار شده و اوضاع نسبت به قبل فرق کرده است. یکی دوبار برای دخترم به مناسبت سالگرد تولدش، سی دی های بازی های کامپیوتری خریدم و چون خردسال بود و محتاج راهنمایی، کم و بیش خودم هم مجبور می شدم با او بازی کنم. راستش بدم هم نمی آمد. سرگرمی خوبی بود.

گذشت تا چند سال پیش که پسرم اصرار کرد برایش یک دستگاه play station بخرم. یک بار که به سفر رفته بودم، برایش این دستگاه را خریدم و سوغات آوردم ولی راستش تصور درستی از دنیای بازی های مجازی نداشتم، تا اینکه زد و دسته دستگاه خراب شد. آن را بردم فلکه سراب که مرکز فروش و تعمیر این دستگاه هاست تا تعمیرش کنند. آنجا بود که با مشاهده کثرت مغازه ها، تنوع دستگاه ها و بخصوص تعدد بازی های الکترونیکی شگفت زده شدم و فهمیدم در این دنیای مجازی اتفاقی عجیب و بسیار گسترده افتاده است. همانجا بود که با یک تحلیل سرپایی به این نتیجه رسیدم که در دنیای معاصر، بازی های کامپیوتری بیش از هر عاملی دیگر می توانند فرهنگ سازی و مخاطبان کودک و نوجوان خود را هر آن گونه که بخواهند، تربیت کنند و پیش ببرند. مدتی بعد باخبر شدم بعضی مراکز فرهنگی کشور نیز ظاهرا با درک همین موضوع، به تولید بازی های کامپیوتری بومی روی آورده اند. البته گویا کیفیت و جذابیت بازی های بومی هنوز با آنچه در کشورهای پیشرو در این عرصه تولید می شود، قابل مقایسه نباشد.

مدتی پیش یکی از خویشاوندان سببی ما که در عرصه تولید بازی های کامپیوتری بومی فعال است، متنی را برای من فرستاد و خواست آن را بخوانم و به نوعی آن را ویراستاری کنم. طرح داستانی  بود که قرار بود بر اساس آن بازی تولید شود که حوادث آن مقارن حمله مغول اتفاق می افتد و شخصیت های آن در این ماجرا درگیرند. آن را خواندم و نظرم را به او گفتم. چند روز بعد پسرم خبر داد که در محل نمایشگاه بین المللی مشهد، نمایشگاه بازی های کامپیوتری برقرار است و اصرار کرد که او را به این نمایشگاه ببرم. یک روز بعد از ظهر دو نفری راه افتادیم و رفتیم نمایشگاه؛ به غرفه های متعدد سر زدیم و در آنجا بود که احساس کردم کار از آنچه من تصور می کردم، بسیار فراتر رفته است.

یکی از چیزهایی که در آنجا توجه مرا به خود جلب کرد، محتوی و شخصیت های تاریخی شمار زیادی از بازی های خارجی و داخلی بود. من قبلا دیده بودم که خارجی ها از داستان علی بابا و دزدان بغداد یک بازی زیبا و جذاب ساخته اند و در نمایشگاه مشاهده کردم که در کشور خودمان ماجرای نبرد میرمهنا در خلیج فارس با پرتغالی ها و حتی بعضی وقایع جنگ ایران و عراق نیز به بازی های کامپیوتری تبدیل شده اند. آنجا بود که باز در یک تحلیل سرپایی متوجه نکته ای دیگر شدم و آن امکان برقراری ارتباط و همکاری اهل تاریخ با سفارش دهندگان و سازندگان این بازی ها بود. در توضیح این نکته باید بگویم؛ موسسات مختلفی هستند که گویا پذیرای ایده های تاریخی مناسب برای ساختن این بازی ها هستند و در مراحل مختلف کار خود نیز به کسانی که تاریخ می دانند، نیازمندند. بر این اساس، می توان اطلاعات و دانش تاریخی را در اختیار سازندگان این قبیل بازی ها قرار داد و این موضوع اگر گسترش یاید، شاید کم و بیش منجر به ایجاد کار و اشتغال تعدادی از فارغ التحصیلان تاریخ شود. آنچه به ذهن من رسیده، نیازمند بحث و بررسی بیشتر است. در این باره باید میان مراکز سازنده این بازی ها و اهل تاریخ گفتگوهای بیشتری صورت گیرد. در باره این موضوع بسیار بیش از این باید اندیشید و گفت و شنید.

در نمایشگاه بازی های کامپیوتری

 

بازی میر مهنا

/ 9 نظر / 6 بازدید
89

سلام استاد موضوع جالبی را مطرح نمودید. استفاده از قهرمانان و حوادث تاریخی در دنیای مجازی اتفاق فرخنده ای است که امیدوارم این حرکت همچنان تداوم داشته باشد. اتفاق جالب دیگر در فضای مجازی برای گروه سنی کودک و نوجوان تولید نرم افزارهای متنوع و بسیار مفید در حوزه های مختلف علمی ، ادبی ، مذهبی است که بسیاری از مفاهیم و اطلاعات را به صورت غیر مستقیم به کودکان می آموزد.

مریم

سلام بنظرم حرکت ارزشمندیه هرچند سالهای اول این بازی ها چندان جذاب نبود ولی خوشبختانه الان پیشرفت کرده و بازی های بسیار جالبی ساخته شده مثل همین میرمهنا یا گرشاسب و... که خیلی جالبه... به امید موفقیت روزافزون

نظری

کار فرهنگی شاید مهمترین علاج جامعه ما باشه. مثل این کاری که شما میگید.

تقوی

این اخیرا هم یه بازی ارتش ایران ساخته با اسم مبارزه در خلیج عدن.بازی گرشاسب هم که تقریبا اولین بازی ایرانی بود.

مریم ص

چه بانمک استاد angry birds بازی کردین؟این یکی از بهترین و پر طرفدارترین بازی جهانه فوق العادست البته فقط مخصوص گوشی های لمسی و لپ تاپ های لمسی هست البته بزرگ سال و پیر و جوون نداره همه بازی می کنن من که مدام بازی می کنم چند وقت پیش داشتم یه اخباری گوش می دادم (البته تیوی ایران نبود) می گفت که سری جدیدش که در حال اومدن به بازاره این طوری طراحی شده که مثلا داخل یک نقشه نام کشور ایران وجود داره و کسی که داره بازی می کنه باید این پرنده های عصبانی رو به سمت نام ایران پرتاپ کنه خیلی ناراحت شدم فکر کنین همچین بازی جهانی که همه بازی می کنن این قدر راحت به ما توهین کنن

تقوی

خدمت خانم مریم دو تا نکته رو عرض کنم: اول:این بازی مخصوص لپ تاپ های لمسی و گوشی های لمسی نیست.برای پی سی های معمولی هم ارائه شده.حتی برای پلی استیشن 2 دوم:این جریان مربوط به حمله ی ایران توی نسخه های قبلی این بازی هم بود.اون صفحاتی که پرتاب به سمتشون انجام میشه رو شبیه نقشه ی ایران درست کردند.یه برجی هم شبیه برج میلاد قرار دادند که باید سمتش پرتاب کنی و نابدش کنی

دانشجو

عجیبه!استاد اینکه فرمودید دوران نوجوانی منظورتون همون میانسالیه که قبل از دوران پیری توش بودین دیگه![نیشخند]

صدقی

نکته های بسیار ارزشمندی را مطرح فرموید: خیلی ممنونم از توجه شما به تمام مسائلی که از طرفی به تاریخ و از طرف دیگر به دیگر حوزه های تخصصی مربوط است . امیدوارم که نهادهای اجتماعی به این همکاری ها توجه بیشتری نمایند. عکس جالبی هم از حضور خودتان در غرفه به همراه پسرتان گرفته بودید.

مریم

سلام در جواب تقوی باید بگم من ندیم کسی این بازی رو به جز گوشی و لپ تاپ های لمسی بازی کرده باشه ونسخه ی جدیدش و ندیدم احتمالا شما از بی بی سی جلوترین که اونا اخیرا گفتن و آگر می دیدم حتما دانلود می کردم . استاد عزیز من یه سری سوالاتی در مورد پیامبر دارم که دوست دارم از طریق ایمیل در تماس باشم ایمیلمو براتون می فرستم که اگر قابل بدانید به من جواب بدید با تشکر