هوا پس است !

پنج شنبه صبح از آژانسی که از آن بلیط گرفته بودیم، زنگ زدند که پرواز اهواز به مشهد کنسل شده است به این دلیل که هواشناسی گفته است برای نشستن هواپیما در مشهد هوا مناسب نیست. گفتیم خوب چه باید کرد؟ گفتند به جای غروب باید بلیط پروازی را که آخر شب انجام می شود بگیرید و زودتر هم اقدام کنید که پر نشود. گفتم خودتان این کار را برای ما انجام دهید. منشی آژانس گفت: ما بلیط آن شرکت خاص را نمی فروشیم. پرسیدم از کجا می توان بلیط آن را تهیه کرد؟ گفت: متعلق به شرکت خاصی است و دفاتر فروش آن نیز بسیار محدود است. گفتم آیا برایتان مقدور نیست که بلیط دو سره از اهواز به تهران و از تهران به مشهد برایمان رزرو کنید؟ گفت: چرا؛ 4 بعد از ظهر می توانید از اهواز به تهران بروید و 11 شب از تهران به مشهد. گفتم پس این کار را بکنید. گفت: مقدور نیست به این دلیل که شما مشهد نیستید و بلیط به دست تان نمی رسد. گفتم. لابد در این دنیای ارتباطات و اینترنت باید راهی باشد. گفت: هیچ راهی نیست و من هم بیش از این نمی توانم برایتان کاری انجام دهم. گفتم: ببخشید بیش از کدام " این "؟ مگر شما برای ما چه کاری کرده اید؟ تماس با بگو مگویی نه چندان مهربانانه ختم شد.

فوری دست به کار شدم که بلکه بتوانم بلیط دیگری تهیه کنم. سالهاست که در شهر زادگاهم (بهبهان) سکونت ندارم و چم و خم انجام کاری را در آنجا بلد نیستم. با یکی از خویشاوندان نزدیک تماس گرفتم. گفت: در شهر تنها یک دفتر فروش بلیط هست و خوشبختانه مسؤول آن هم آشناست. تماس گرفت و خبر داد که برای فردای آن روز یعنی جمعه صبح بلیط اهواز – مشهد موجود است. تلفنی بلیط رزرو کردیم و راه افتادیم برویم بلیط ها را تحویل بگیریم، اما سر راه تا از خودپرداز پول برداشت کنم، از آژانس مشهد زنگ زدند که پرواز کنسل شده دوباره برقرار شده است. گفتم: من برای فردا بلیط خریداری کرده ام، اگر آن را پس دادم و شما دو سه ساعت بعد دوباره تماس گرفتید که بازهم هوا پس است و پرواز امروز کنسل شده چه باید کرد؟ منشی آژانس گفت: نمی دانم؛ هر جور خودتان صلاح می دانید عمل کنید. به هر حال دل به دریا زدم و به امید انجام پرواز خودمان، بلیط صادر شده را به محض تحویل گرفتن باطل کردم و البته 10 درصد زیان آن را هم از جیب مبارک پرداخت نمودم. غروب پرواز بدون مشکل انجام شد و هوای مشهد هم خوب بود و هواپیما راحت نشست.

صبح در آن هول و ولا یادم نبود، ولی بین راه که می آمدیم با خودم فکر کردم که آیا اگر هوا مشکل داشت، نمی توانستند پرواز را با تأخیر انجام دهند؟ مگر خانم منشی آژانس نمی گفت که یک پرواز ساعت 11 شب از اهواز به مشهد می رود و یک پرواز نیز در همین ساعت از تهران به مشهد خواهد رفت؟ خوب پرواز غروب اهواز به مشهد را هم می توانستند با سه چهارساعتی تأخیر برگزار کنند. آیا واقعا سیستم هواشناسی ما اینچین ناکارآمد است که الآن اوضاع جوی را پیش بینی می کند و دو سه ساعت بعد، نظرش عوض می شود؟ عقلم البته به جایی قد نداد و از راز این ماجرا سر در نیاوردم. به هر حال آخرین روز سفر ما به خوف و رجاء پس بودن هوا و لغو پرواز و خرید بلیط و کنسل کردن آن و پرداخت جریمه گذشت، بدون اینکه کسی از ما و دیگر کسانی که احتمال مانند ما گرفتار این مسأله شده بودند، عذرخواهی کند یا از دلمان در بیاورد. من یک بار دیگر به مناسبتی در همین وبلاگ نوشته بودم که به نظر من: احترام به انسان و کرامت و حقوق او، از عرصه سیاست و قضاء و این قبیل امور شروع نمی شود بلکه از خانه و کوچه و خیابان و اتوبوس و آژانس و سفر و اداره و چنین جاها باید آغاز شود. ما تا احترام گذاشتن به یکدیگر و حقوق مشترکمان را در این گونه موارد به ظاهر ساده نیاموزیم و به کار نبندیم، نباید انتظار داشته باشیم در عرصه های کلان به چنین ارزش ها و رفتارهایی خو کنیم.     

/ 7 نظر / 6 بازدید

اوووووووووووووووووووووووه استاد! شما چه انتظارها دارید از این مردم و این روزگار. همین که هنوز می توانید سفر کنید و آن هم هوایی و شاد بروید و شادروان بازنگردید! خدا را شکر کنید. شک نکنید که عمرتان به دنیا بوده! الهی همیشه باشد.

آسمان سکوت

سلام آقای دکتر. امیدوارم سفر خوش گذشته و نگاههای تاریخی تان تازه شده باشد. کتاب نرسیده است؟ اگر نرسیده بفرمایید تا برایتان ارسال کنم. در ضمن اگر لطف بفرمایید شعر ناقص مرا هم بخوانید خوشحال می شوم. خانواده ی گرانقدرتان را سلام می رسانم. برقرار بادید.

آسمان سکوت

ببخشید من بعد بقیه ی مطلب را دیدم. واقعا اتفاق ناراحت کننده ای بود و نباید نسبت به وقت و احترام و ارزش معنوی انسان بی توجهی شود.

اندیشمند

پیش بینی هواشناسی ایران کجا و پیش بینی هواشناسی آمریکا کجا؟؟؟یک مطلبی(پیش بینی کولاک) هم دکتر فراهانی در وبسایتشان گذاشته اند که با خواندن آن مطلب و مقایسه با اتفاقات این مطلب پیشرفت دو کشور نمودهای متفاوتی پیدا می کند.استاد سخت نگیرید سختش فقط صدسال اول است؟؟؟

اندیشمند

سلام خسته نباشید استاد عزیز من هم اعتقاد به چنین مقایسه ایی ندارم اما ما هم می توانیم بهتر کار کنیم چه کنیم که احساس مسئولیت در بین مان کم است و احترام به حقوق هم دیگر را نمی دانیم.در پایان از اینکه ما رو هم در ماهروز لینک قرار دادید سپاسگذارم. یا علی

پاکباز

سلام استاد عزیز حالا به اهواز میایی و میروی و خبری هم نمی دهی؟ خدا خیرت بدهد لا اقل زنگی بزن تا مشکلات را کمتر حس کنی. ارادتمند .... دوست از یاد رفته

شاگرد کوچک شما

سلام استاد . تقریبا از 4-5 ماه قبل مطلع شدم که برای مسافرینی که در شهر دیگری هستند وبلیط دردست ندارند امکانی فراهم شده که می تونن با خواندن شماره سریال بلیطی که در شهر جای دیگست و دست مسافر نیست در فرودگاه کارت پرواز بگیرند(بخاطر ثبت اینترنتی مشخصات مسافر) علاوه بر اینکه اون خانم میتونست بلیط رو براتون بارنامه کنه به اهواز و شما در فرودگاه اهواز بلیط رو بگیرید . در ضمن گاهی وقتها بخاطر برخی مناسبتها فروگاه مشهد شلوغه و ترافیک زیادی داره که بعضی از دفاتر فروش برای اینکه میدونن مردم از سوانح هوایی میترسند این دلیل رو میگن تا با اعتراض مواجه نشوند .بهر حال هر چه بود بخیر گذشت . متاسفانه عدم اطلاع رسانی درست و دقیق وعدم توجه به حقوق شهروندی یکی از بزرگترین مشکلات جامعه ماست ولی استاد شجاعت شما و همسر گرانقدرتون بخاطر سفر هوایی قابل تقدیره ......