تاریخچه امروز (مهندس موسوی در مشهد)

سالن از جمعیت پر شده بود و تعداد زیادی نیز پشت در آمفی تئاتر و راهرو اصلی تا محوطه بیرونی دانشکده علوم اداری ایستاده و خواستار ورود به سالن بودند. به ما اساتید کارت هایی برای ورود و نشستن در ردیف های جلو داده بودند، ولی هیچ امکانی برای این کار وجود نداشت. سرانجام ما را در یکی از کلاس های جنب آمفی تئاتر که مراسم در آن از طریق تلویزیون مداربسته پخش می شد، نشاندند و من برنامه را از این طریق دیدم.

آقای موسوی نسبت به سال های نخست وزیری اش پیرتر شده اما موهای سفید سر و صورتش به او جذابیتی خاص بخشیده است. همانند آن سال ها هنوز بسیار ساده و صمیمی است. اهل معرکه گیری هم نیست و در برابر تشویق های شدید جمعیت تنها با گذاشتن دست بر سینه ادای احترام کرد. پشت میزی نشست و همسرش خانم دکتر رهنورد نیز در کنارش قرار گرفت. واقعا در سالن و حتی روی سن جای سوزن انداختن نبود و شاید بیش از یک ربع طول کشید تا مسؤولین توانستند اوضاع سن را سر و سامانی بدهند و جلسه را شروع کنند.

مراسم که شروع شد دانشجویان با شعارهای متعدد خود از مهندس موسوی حمایت کردند. شعارهایی در اعلام نارضایتی از اوضاع جاری، حمایت از دانشجویان زندانی و بخصوص حمایت از مهندس موسوی. نماینده انجمن مدرسان خوش آمد گفت و نماینده انجمن دانشجویان در انتقاد از اوضاع فعلی دانشگاه بیانیه ای بلند قرائت کرد. مهندس موسوی حدود یک ربع سخن گفت و در میان تشویق های پر شور دانشجویان بر موضوعاتی مانند آزادی، لزوم گفتگو و مناظره، تأثیر سلب آزادی بر زیر زمینی شدن فرهنگ، لزوم عقلانیت در سیاست خارجی و هزینه کردن مبهم دلارهای نفتی تأکید کرد. بعد هم نمایندگان تشکل های دانشجویی سؤالات خود را مطرح کردند و ایشان پاسخ دادند. من آقای موسوی را در دادن پاسخ بخصوص به تشکل های مخالف ایشان ( که آنان نیز اجازه یافته بودند سوالات متعدد خود را مطرح کنند ) بسیار هوشیار و حاضر جواب یافتم. پاسخ های ایشان آنچنان شفاف، قاطع و منطقی بود که  هر بار با تشویق شدید حضار مواجه می گردید. جلسه دو ساعت ادامه داشت و حدود ساعت ١٢ به پایان رسید. بدون اغراق باید بگویم که ٣ تا ۴ هزار دانشجو برای شرکت در این مراسم آمده بودند، دهها تن از از اساتید دانشگاه نیز حضور داشتند.

اما ساعت ۵ بعد از ظهر نیز سخنرانی عمومی مهندس موسوی در سالن ورزشی شهید بهشتی در بولوار فردوسی برقرار بود. من که رسیدم سکوهای تماشاگران کاملا انباشته از جمعیت بود و کف سالن که آن را فرش کرده بودند نیز تا قبل از شروع مراسم پر شد. در این جلسه تعدادی از روحانیون، دانشگاهیان، فرهنگیان و عموم مردم حضور یافته بودند. علاوه بر جوانان پرشوری که در سالن حاضر بودند، بخش عمده ای از جمعیت را افراد میان سالی تشکیل می دادند که خاطرات سال های نخست وزیری آقای موسوی را به خاطر دارند و ظاهرا تجدید آن خاطرات آنان را به این مجلس آورده بود. تا پیش از شروع مراسم دانشجویان بارها و بارها سرود « یار دبستانی » را خواندند و چند بار نیز این سرود با صدای فرهاد از بلندگوها پخش شد. پیش از شروع سخنرانی آقای موسوی نیز نمایندگانی از روحانیون و فرهنگیان در حمایت از ایشان سخنانی پر شور ایراد کردند. 

میر حسین موسوی در سخنرانی خود خراسان را پایتخت واقعی ایران خواند و به حضور مشهد در خاطره های دور و نزدیک تمامی ملت ایران اشاره کرد. او گفت ایران با خراسان شناخته می شود و خراسان نماد و توزیع کننده معنویت در کشور ماست و به همین دلیل سرنوشت خراسان و مشهد به سرنوشت ملی ما پیوند خورده است. سپس در میان ابراز احساسات شدید حاضرین در باره شرایط اقتصادی، سیاسی و مدیریتی کشور سخنانی مبسوط بیان کرد که با تأیید گسترده مردم روبرو شد. متاسفانه چه در مراسم صبح در دانشگاه و چه در جلسه بعد از ظهر، شماری از مخالفان آقای موسوی سعی در ایجاد اخلال در جلسه داشتند و در جلسه بعد از ظهر نیز یک شیء انفجاری حاوی گاز فلفل ترکاندند که موجب مضروب شدن یکی از خانم ها گردید. من جمعیت حاضر در سالن شهید بهشتی را بین ١٠ تا ١٢ هزار نفر تخمین می زنم. در کل استقبال مردم مشهد از حضور مهندس موسوی غافلگیر کننده بود. به هرحال روند انتخابات ریاست جمهوری آغاز شده و هر چه جلوتر می رویم شور و حال انتخاباتی بیشتر می شود. فارغ از هرگونه اظهار نظر جانبدارانه باید بگویم: به نظر من نشانه هایی روشن از حمایت اقشار مختلف از مهندس موسوی  به چشم می خورد و این احتمال بسیار زیاد است که این حمایت ها تبدیل به موجی فراگیر شود.

 

مهندس موسوی در دانشگاه مشهد

مهندس موسوی در دانشگاه مشهد

 

مهندس موسوی در دانشگاه مشهد

دانشجویان پشت در سالن سخنرانی

/ 1 نظر / 9 بازدید

دوست من جناب دکتر قنوات گزارش خوبی بود ازت تشکر می شود. امید است گزارشات دیگر تو را از وضعیت انتخابات مشهد بخوانیم