در کارگاه پایان نامه نویسی

ایشان در کارگاهی یک روزه که برای دانشجویان کارشناسی ارشد برگزار کردند، به بحث در باره شیوه های درست پایان نامه نویسی، از انتخاب موضوع تا تدوین نهایی پایان نامه، پرداختند. این کارگاه با استقبال مناسب دانشجویان روبرو شد و بنده هم این شانس را داشتم که بتوانم در جلسات چهارگانه آن شرکت کنم و از مراتب دانش و فضل آقای دکتر رودگر استفاده کنم. به همین بهانه فکر کردم که مناسب است در باره مشکل نگارش مقالات و پایان نامه های دانشجویی مطالبی بنویسم:

1.       نکته ای که من در همین کارگاه مطرح کردم و آقای دکتر رودگر نیز با آن موافق بودند، این بود که نویسندگی، همانند نقاشی و شعر و آواز، تا حد زیادی یک توانایی ذاتی است. البته این توانایی را با کار و مطالعه و تمرین و تلاش می توان تقویت کرد، اما بعید است بتوان کسی را که فاقد این توانایی است، با تعلیم دادن تئوری هایی در باب نویسندگی، بر این کار توانا ساخت. همان طور که با آموختن اصول شعر به کسی نمی توان او را شاعر کرد. به قول آقای دکتر رودگر حداکثر می توان او را « ناظم » کرد.

2.       بر همین اساس نمی توان از هر دانشجویی که در دانشگاه پذیرفته شده، توقع داشت که از همان ترم اول مقاله بنویسد و در پایان دوره تحصیل خود، پایان نامه. به همین دلیل من شخصا با طرحی که سال گذشته وزارت علوم مطرح کرد - و بعد ظاهرا از انجام آن منصرف شد - موافقم. بر اساس این طرح دانشجویان دوره کارشناسی ارشد، در دو شاخه " آموزش محور " و " پژوهش محور " پذیرفته می شوند. دانشجویان آموزش محور از نوشتن پایان نامه معاف اند، اما دانشجویان پژوهش محور باید برای فارغ التحصیل شدن پایان نامه بنویسند. این گونه می توان میان دانشجویانی که قادر به نوشتن اند و آنانی که  اهل این کار نیستند، تفکیک قائل شد و ایشان و اساتیدشان را به زحمت نینداخت.

3.       حتی اگر بپذیریم که تمام یا اغلب دانشجویان، استعداد نوشتن و نویسنده شدن دارند، واقعیت این است که در سیستم آموزشی ما، برنامه ای برای ظهور و تقویت این توانایی وجود ندارد. دانشجویان ما در هیچ کلاسی، اصول نویسندگی، آن هم از نوع علمی اش را، نمی آموزند و آنچه در بعضی واحدهای انگشت شمار (از جمله متدولوژی و روش تحقیق) به آنها تدریس می شود، مطالبی مختصر و ناکافی است. در چنین شرایطی و بدون توجه به تفاوت استعداد آنها و نیز آموختن اصول درست و دقیق نویسندگی علمی ، ما در دوره کارشناسی از آنها مقاله و در دوره کارشناسی ارشد، رساله طلب می کنیم. خوب در این شرایط معلوم است که نتیجه کار مطلوب نیست و در بیشتر موارد از قیچی کردن و دوباره چسباندن مطالب فراتر نمی رود. برای اثبات درستی این ادعا، کافی است با یک بررسی ساده معلوم شود که چند درصد از پایان نامه های دانشجویی، قابلیت چاپ و عرضه شدن به جامعه علمی را داشته اند.

4.       یکی از مشکلات فعلی نگارش پایان نامه های تحصیلی، حداقل در رشته ما و بعضی رشته های مشابه، ضرورت تدوین یک طرح تحقیق یا همان پروپوزال در ابتدای کار پایان نامه نویسی است. بر این اساس، از دانشجو خواسته می شود طرحی را تهیه کند که در هیچ کلاسی برای تهیه آن آموزش ندیده است. در این طرح نامه، تعمیم بعضی از روش های مطالعاتی در رشته هایی مانند علوم اجتماعی، به رشته هایی مانند تاریخ که با این رشته ها تفاوت ماهوی دارد، وضع عجیبی را به وجود آورده است. مثلا به یک باره از یک دانشجوی تاریخ خواسته می شود که در باره موضوع تحقیق خود، فرضیه طرح کند. این در حالی است که اساسا تاریخ یک علم اکتشافی است و فرضیه محور نیست و ثانیا دانشجوی تاریخ تا به این مرحله رسیده نه فرضیه طرح کردن را آموخته و نه فرضیه ای طرح کرده است. به همین دلیل ماجرای پروپوزال نویسی دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز خود به حکایتی تبدیل شده است.

5.       این جانب در باره نوشتن مقالات دانشجویی در دوره لیسانس و نیز پایان نامه ها دانشجویی در دوره های تحصیلات تکمیلی نظری دارم که بخشی از آن را در این کارگاه مطرح کردم و اکنون آن را با تفصیل بیشتری توضیح می دهم:  

در باره نگارش مقالات علمی در دوره لیسانس، این جانب بر این عقیده ام که آن دسته از گروه های آموزشی که از دانشجویان خود نوشتن مقالات کلاسی را طلب می کنند، باید برای این کار برنامه مدون و منظمی ترتیب دهند. نوشتن یک مقاله مراحل مختلفی دارد: انتخاب موضوع، مطالعه اجمالی، مأخذشناسی، مطالعه و فیش برداری، تنظیم و تحلیل اطلاعات مندرج در فیش ها و سرانجام نوشتن مقاله که خود شامل چند مرحله است. در برنامه یک گروه دانشگاهی باید معین شود که دانشجو از بدو ورود به دانشگاه و در هر ترم تحصیلی تنها یکی از این مراحل را بیاموزد، تمرین کند و نتیجه کار خود را به استاد عرضه کند. مثلا در یک ترم تحصیلی، دانشجو تنها شیوه های یافتن موضوعاتی برای تحقیق را بیاموزد. در ترم دیگر شناخت منابع و مآخذ تحقیق را یاد بگیرد، در ترم بعد بیاموزد که چگونه فیش برداری کند و ... و سرانجام در اواخر دوره تحصیل خود (ترم یا سال آخر)، همه این تخصص ها و مهارت ها را به کار ببندد و یک مقاله علمی بنویسید و تحویل دهد.

اما در باره پایان نامه های دوره کارشناسی ارشد باید عرض کنم که به نظر من اولا باید تفکیک دانشجویان به " آموزش محور " و " پژوهش محور " را جدی گرفت. البته این کار نباید ضرورتا در مرحله انتخاب دانشجو در کنکور صورت گیرد بلکه باید در طول دوره تحصیل و ضمن مشورت اساتید و دانشجویان و نهایتا با تصمیم شورای گروه عملی شود. ضمنا در رشته های پژوهش محور، حداقل یک سوم کلاس ها و واحدهای درسی را باید به تدریس روش تحقیق و شیوه های نگارش علمی اختصاص داد و در این دوره نیز مانند دوره لیسانس، باید به آرامی و به صورت تدریجی عمل کرد؛ مراحل کار را تفکیک کرد و مطابق یک طرح منظم در طی دوره تحصیل دانشجو پیش برد و در نهایت دانشجویی را که دو دوره متوالی لیسانس و فوق لیسانس شیوه درست نگارش علمی را آموزش دیده است، به نوشتن یک پایان نامه تحصیلی خوب گماشت.

به گمان من در صورت تحقق این موارد می توان؛ اولا با وقت و اعصاب دانشجویانی که استعداد نویسندگی ندارند، کاری نداشت. ثانیا اصول و شیوه های نگارش علمی را به صورت نهادینه و منظم آموزش داد، ثالثا مقالات و پایان نامه هایی خوب و مقبول نوشت و عرضه کرد. 

 

/ 9 نظر / 9 بازدید
shahab

سلام و ادب با اين حکايت آموزش‌محور و پژوهش‌محور بودن تحصيلات تکميلی به نحوی که گروهی از دانش‌جويان مرخص شوند از انجام کار طرح پژوهشی نمی‌دانم چه‌طور می‌شود موافقت کرد، حتا اگر نقطه‌ی ضعف اين دسته از دانش‌جويان نابلدی اصول رساله‌نويسی و تدوين مقاله باشد! بماند که انجام اين کار در برخی مراکز دانش‌گاهی در آستانه‌ی پذيرش دانش‌جو انجام شده و مگر آن موقع مشخص است که چه کسی توانايي رساله‌نويسی دارد يا نه؟ باز هم بماند که انجام تحصيلات تکميلی، در بطن خودش اين هدف را دارد که دانش‌جو به مرحله‌ی تخصص نسبی برسد و برای اين منظور لازمه‌اش اين است که فراتر از کلاس درس خودش هم به کاوش و پژوهش مشغول شود. تا آن‌جا که می‌دانم در خارجه هر جا سخن از اين تمايز در ميان است، نه به قصد حذف پژوهش در مرحله‌ی تحصيلات تکميلی‌ست. در تمايزی که ديده شده، در قسمت پژوهش‌محور دانش‌جو از ابتدا بر اساس ارائه‌ی طرح پژوهشی‌اش پذيرش می‌گيرد و نظر دانش‌گاه را جلب می‌کند و پس از ورود هم و غم خود را بر آن طرح می‌گذارد. دانش‌جويان پذيرفته‌شده بر اساس الگوی آموزش‌محور نيز معاف از انجام کار و طرح پژوهشی نمی‌شوند. در واقع گذران واحدهای درسی آن‌ها را آ

shahab

ظاهرا به خاطر طولانی شدن نظر، بخشی از آن حذف شده است توسط سيستم. ادامه‌ی سخن اين بوده: ... در واقع گذران واحدهای درسی آن‌ها را آماده‌ی پژوهش می‌کند. به نظرم آن‌که هنوز نياموخته چه‌گونه تحقيق کند، نکوشيده جاذبه‌هايش را دريابد، در نوشتن مقاله سست‌دستی می‌کند و رساله‌نويسی می‌شود برای‌اش عذاب اليم، اصلا شايسته‌گی گذران تحصيلات تکميلی را ندارد، مگر اين که سيستم آموزشی بيمار باشد و بهانه‌هايی به جز علم و معرفت و پژوهش مد نظرش باشد، اموری مثلا طولانی کردن مدت تحصيل برای سرگرمی جوانان و ورود ديرهنگام‌تر به عرصه‌ی کار. ببخشيد که زياده حرافی کردم و پراکنده‌گويی احيانا. در حد يک کامنت گذرای وب‌لاگی نگاه کنيد اين خطوط را.

دانشجو

سلام استاد اگه ممکنه رو نوشتن مقاله رو در وبلاگتون بذارید

آسمان سکوت

سلام دوباره: طرح شما حقیقتا موجب ارزمندی و اعتبار قائل شدن برای نگارش است و این ایده را تقویت می کند که ادبیات نگاشتن را نباید سرسری گرفت و به چشم پوشی از ناتوانیها و سرقه اندیشی ها!! از آن گذشت. سپاسگزاری می کنم . حرف هایی که ما ادبیاتی ها می زنیم و گوش هایی بسته، زهرخندی پنهان را تداعی می کنند و عبارت سهل انگارانه ی: " در یک ترم همه را ارائه بدهید بروند!!" و مگر در علوم انسانی ما تنگی دیدهای فراوانی از این دست را نداریم که بیچاره ی آنیم تا بخواهیم با تئوری هایی خاص! به اثبات پردازیم؟ حال آن که علوم تجربی به طور ملموس و محسوس فرضیه های بی شماری را به اثبات می رسانند.

آسمان سکوت

رابعا هم: هدر ندادن برگه و امکانات دیگر در این زمان و موضوع سال گذشته: اصلاح الگوی مصرف!!!

ص

سلام. بنده به عنوان دانشجوی کارشناسی اعتراف می‌کنم پایان‌نامه‌ای که آخر همین هفته تحویل خواهم داد، مصداق شرایط بند سوم می‌شود! در مجموع هشت ترم تحصیل، دو واحد روش تحقیق گذارندیم و حالا در ترم هشتم باید پایان‌نامه تحویل دهیم!

دانشجوي قديمي

سلام. بي آنكه شما را ديده با شم و يا با شما آشنا باشم اين را ميگويم (نمي خواهم خداي ناكرده به كسي توهين شود)فكر ميكنيد همه اساتيدي كه سر كلاس ميآيند خودشان كار تحقيق و پژوهش را ياد دارند كه به دانشجويان ياد بدهند؟استاد راهنماي من كه خود دانشجوو الان همكار و دوست استاد عالم زاده است ،پوست سر مرا به خاطر يك نقطه بيجا و يا جا افتاده ميكند وبا چند خودكار رنگارنگ متن پر از غلط مرا ويرايش ميكرد و راهنماي دوستم ؟؟دريغ و درد از يك خط و يا يك راهنمايي كوچك و يا يك بار جواب به تلفن دانشجو.

نیم نگاه

با کمال احترام، باید بگویم 1- بسیاری از اساتید معزز خودشان هم نوشتن نمیدانند که بخواهند به کسی بااین تفاصیلی که شما فرموده اید یاد بدهند. 10 سال پیش وقتی به دکتر نعمت الله فاضلی (انسان شناس و عضو هیات علمی دانشگاه علامه) گفتم که خیلی خوب و جالب می نویسد و از همکارانش هم بخواهد که بنویسند، آن موقع ایشان هم گویا گهگاه وبلاگ مرا می دید، او در جوابم نوشت که تو فکر کرده ای که اگر نوشتن برای تو آسان است برای بقیه هم هست؟ بسیاری از استادان توانایی نوشتن ندارند. 2- ما حتی در نوشتن تحقیقه ای کلاسی و حتی پایانا نامه چیزی از استاد درباره نوشتن یاد نمیگیریم! استاد از پایان نامه غلط دیکته و در بهترین حالت غلط دستوری میگیرد! شاید تقدیر این است که استادان همیشه ضعف های دانشجویان را می بینند ودانجویان ضعف های اساتید

در این رشته استاد راهنماهایی وجود دارد که برای راهنمایی دانشجو منابعی را در اختیار دانشجو می گذارند که مولف آن اثر قبل از محدوده ی تاریخی آن پایان نامه در گذشته است.یا همین خودتان در پایان نامه یکی از بچه ها ایرادات بجایی گرفتید ولی با لحن بسیار بد و خراب کننده.