حسب حال

در باره پست " شاه و شاعر " کامنت های مختلفی رسیده بود که بسیاری از آنها را تآیید کردم. لحن و محتوای دو سه تا از آنها بهانه ای شد که مطلبی بنویسم با عنوان " مواجهه با تاریخ " . نوشته مفصل و پر و پیمانی هم شد.  قصد داشتم آن را به جای این پست منتشر کنم، اما راستش دیدم نمی شود. اول که تمام شد و آن را خواندم احساس کردم بعضی را آزرده خواهد کرد. مطابق شیوه همیشگی ام، گذاشتم تا شبی بر آن بگذرد. فردا دوباره به سراغش رفتم؛ اصلاحش کردم و با وسواس بسیار تغییراتی در آن دادم، اما دیدم نه، باز هم نمی شود؛ صدرش فلان استاد را آزرده می کرد و ذیلش بعضی دانشجویان را. تازه معلوم نبود آخر و عاقبت کار ما با دوستداران خانم اعتصامی و موافقان و مخالفان کشف حجاب به کجا خواهد رسید. این بود که بایگانی اش کردم و خلاص. نوشته ای که بعد از آن همه جرح و تعدیل و تغییر و تبدیل، چنین باشد، همان بهتر که اصلا نباشد. بعد یادم افتاد به حکایت واعظی که در محله ای خاص منبر می رفت. محله ای که بیشتر اهل و افراد آن یا کفترباز بودند یا شراب خور، یا قمارباز و یا چشم ناپاک و بعضی هم متخلق به تمامی اینها. دسته دسته بودند و هر کدام برای خود رئیس و سر دسته ای هم داشتند و از قضاء همه آنها هم پای منبر آن واعظ گرد می آمدند. واعظ نیز مناسب حال و شرایط، از اخلاق می گفت و حلال و حرام و... اما هر شب بعد از منبر، یکی از سردسته ها با اعوان و انصارش می رفتند جلو و شاکی می شدند که " حاج آقا ! از شما انتظار نداشتیم؛ شما که دیدید ما امشب پای منبر شماییم، رعایت ما را می کردید و در حرام بودن فلان فعل که ما موصوف و مشهور به آن هستیم چیزی نمی گفتید ". این ماجرا تکرار شد تا جایی که واعظ در کار خود درماند. این بود که یک شب به منبر رفت و گفت: " ایها الناس! من دیگر درمانده ام که چه بگویم؛ اگر در مذمت کفتر بازی حرف بزنم، فلانی و دوستانش ناراحت می شوند، اگر در حرام بودن شرابخواری آیه بخوانم، بهمانی و هم پیاله هایش گله می کنند، اگر حکم تحریم قمار را بگویم، این یکی و هم مجلسی هایش ناراحت می شوند و اگر بگویم که چشم ناپاکی بد است، آن دیگری و همکارانش به دل می گیرند، بعضی منکرات و حرام ها هم هست که اگر از آنها نام ببرم، همه تان ناراحت می شوید. پس ای جماعت! تکلیف مرا معلوم کنید؛ به من بگویید ازاین پس بر بالای منبر چه بگویم که شما ناراحت نشوید؟ "

خوب که فکر کردم، دیدم حکایت ما اهل تاریخ، حکایت همان واعظ درمانده است که هر چه می گوییم به کسی برمی خورد و گروهی را به گله و شکایت وامی دارد. ای کاش کسی پیدا می شد و به ما نیز می گفت بر بالای منبر تاریخ چه بگوییم که وقتی پایین می آییم، کسی مدعی ما نشود.      

/ 17 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دانشجو

خب در مواجهه با واقعیت ها هرکسی عکس العملی نشان می دهد: یکی آن را نقد می کند یکی هم دفاع می کند و.. حالا ممکن است این واقعیت ها مربوط به زمان حال باشد یا زمان گذشته که می شود تاریخ، که برخی از کسانی که نظرشونو دادند از یک واقعیت یعنی از بی حجابی انتقاد کردند. ولی در این مورد حق با شماست که باید واقعیت را بیان کرد و نباید کسی را به جرم گفتن عین تاریخ سرزنش کرد. به نظر می رسه بیشتر نارضایتی ها ی نظر دهندگان از اینه که با وجود بی حجابی این زن در این مورد نظر منفی ای نداشتید.

پايان نامه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

با سلام می نوشتید ( درک صحیح ) بهتر نبود!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! می ترسم که باز بعضی ها به ( تیرج قبا )شون بر بخورد با خودشان بگویند فکر کردند ما نفهمیم!!!!!!!!!!!!! البته دور از جانشان و بلا به دور. [متفکر]

89/1

سلام استاد به نظر من یک نویسنده حتما باید نیم نگاهی به شرایط کلی مخاطبانش داشته باشد اما نباید در قید واکنش های آنان باشد. چرا که در اینصورت عوض اینکه نویسنده مخاطبان را به دنبال خود بکشد، خودش دنباله رو آنها می شود. موفق باشید

89

سلام استاد میلاد با سعادت پیامبر اکرم(ص) و امام صادق (ع) را به شما تبریک عرض نموده و در این شب پر خیر وبرکت، سعادت ،سلامتی و طول عمر شما و خانواده محترمتان را از خداوند خواهانم .[گل] ما را از دعای خیر خود محروم نفرمایید .

بی نام

من چه گویم که تو را نازکی طبع لطیف تا به حدی است که آهسته دعا نتوان کرد در مورد کامنت های شاه و شاعر اگر جسارتی شد عذر می خواهم هر چند که غرض فقط نقد بود.

مروتی

واقعا حسب حال بود.تازه نوشتن رو یاد گرفتی برادر !

تاج

درود.كاش ميشد نوشته شما را بصورت اوليه ،بدون آرايه و پيرايه خواند .حال كه "ايامي چند "بر آن گذشته است و ما دوستان تاريخ از "حجاب چهره جان "خود تا حدودي آگاه شديم .

ا. بهمنش

درود بر استاد عزیز، جناب آقای دکتر قنوات راستش را بخواهید اندکی از بابت تصمیمی که در مورد نوشتار " مواجهه با تاریخ " تان، اتخاذ نمودید، اندوهگین شدم. پر واضح است که مورخ نه واعظ است و نه باید باشد. تا جایی که از خودتان آموختیم، مورخ به دنبال آن است که تا حد توان خویش، در روشن شدن زوایای تاریک تاریخ گام بردارد و غبار زمان را از رخسار " فرایند شدن انسان" بزداید. به نظر می رسد می بایست در این طی طریق، مصلحت اندیشی را در اولین منزل در بقچه ای از شجاعت پیچید و در گوشه ای به حضرت خاک سپرد. سخن از واعظ و درماندگی او شد، حکایتی دیگر به ذهنم خطور نمود که ذکرش را در اینجا خالی از لطف نمی بینم: روزی در جمعی که به مناسبت بزرگداشت یکی از بزرگان و با حضور خود ایشان برگزار شده بود، یکی از حاضران درخواستی را خطاب به بزرگ مجلس مطرح نمود: "خواهش می کنم نسخه ای بپیچید تا با به کاربردن آن ما نیز در مسیر خوش بختی و خوش نامی گام برداریم". جواب بزرگ مجلس بدین قرار بود: " من نمی توانم نسخه ای بپیچم که باعث خوشبختیتان شود اما می توانم بگویم در چه صورت به سوی آن حرکت نخواهید کرد و بی تردید به س

ا. بهمنش

درود بر استاد عزیز مابقی متن ارسالی اینحقیر چه شد؟ با تشکر

ا. بهمنش

ادامه کامنت قبلی: من نمی توانم نسخه ای بپیچم که باعث خوشبختیتان شود اما می توانم بگویم در چه صورت به سمت بدبختی رهسپار خواهید بود؛ اینکه:"آنگونه رفتار کنید که همه از شما خوششان بیاید"حال عجب تاریخی نوشته خواهد شد در جامعه ای که مورخانش اینگونه و با این شدت و حدت مواظب سلایق و علایق تک تک مخاطبانشان باشند و به واقعیت و آن چیزی که باید روشن شود، وقعی ننهند. البته اگرچه مطلبتان را درباب مواجهه با تاریخ نخواندم اما به گونه ای عملی با گوشه هایی از آن رو برو شدم. حد اقل نوع مواجهه خود جنابعالی با حضرت تاریخ اندکی روشن شد. از همه اینها گذشته، این نوع برخورد، خود گویای بخشی از سرشت و خصیصه جامعه ماست. مگر نه آن است که به گفته اچ. کار: "برای شناخت خصیصه و سرشت یک جامعه، هیچ نموداری بهتر از تاریخی که می نویسد یا نمی نویسد نیست". در انتها امیدوارم نوشته جنابعالی را در باب چگونگی "مواجهه با تاریخ" زیارت نمایم.