جنگ آب !

حدود بیست سال پیش، دوستی مرا به جلسه ای کوچک دعوت کرد. گفت: مترجمی کتابی را از انگلیسی ترجمه کرده است و چون در ترجمه عنوان کتاب، واژه ای عربی است که معنی مبهمی دارد، بیا تا همفکری کنیم و مشکل را حل کنیم. در آن جلسه متوجه شدم موضوع کتاب حفاظت از محیط زیست است و کوشش برای کنترل بحرانی که در آینده ای نزدیک رخ خواهد داد. در گفتگو با مترجم محترم کتاب، اولین بار با واژه «جنگ آب» آشنا شدم. سخن این بود که به دلیل کمبود و ته کشیدن منابع آب در دنیا، اگر قرار باشد، در آینده جنگی جهانی و فراگیر بر روی کره زمین رخ دهد، علت آن، کوشش کشورها برای در اختیار گرفتن منابع آب خواهد بود. شگفت انگیز بود؛ من قبلا در تاریخ جنگ های اسرائیل و اعراب خوانده بودم که یکی از دلایل تلاش اسرائیل برای تصرف جنوب لبنان، در اختیار گرفتن آب رودخانه لیتانی است، اما جنگی جهانی آن هم بر سر منابع آب، سخن تازه ای بود که می شنیدم.

آن کتاب چاپ شد و اندک اندک کتب و مقالات و آثار بیشتری هم در این زمینه منتشر شد، اما این هشدارها موثر نیفتاد؛ حفر چاه های عمیق ادامه یافت، تخریب جنگلها استمرار پیدا کرد، فکری برای صرفه جویی در مصرف آب نشد تا اکنون که رسیده ایم به بحران آب. به همین دلیل است که این روزها و در «آغاز فصل گرم» زنگ های خطر به صدا درآمده و شب و روز می شنویم و می خوانیم که وضعیت آب مصرفی صدها شهر کشور بخصوص کلان شهرها (و من اصلا خوشم نمی آید از این واژه "کلان شهر") در خط خطر قرار گرفته است.

در این میان البته ذکر نکته ای هم جالب توجه است و آن این که رادیو و تلویزیون و مطبوعات و مدیران روز و شب از ضرورت صرفه جویی در مصرف آب حرف می زنند و توصیه به این کار می کنند، اما هیچ شیوه و روشی ارائه نمی دهند. مثلا نمی گویند که اگر قرار باشد درصد معینی آب صرفه جویی شود، این کار باید از چه طریق و با استفاده از چه ابزاری صورت پذیرد.

از این اساسی تر آن است که در حالی که قیمت برق و گاز و تلفن و همه چیز در کشور ما مرتب در حال افزایش است، قیمت آب از جای خود تکان نخورده است و دولت همچنان آب را به یک سوم قیمت تمام شده آن به مردم می فروشد. خنده دار است که این اندازه در باره اهمیت آب و خطر ته کشیدن منابع آب کشور و ضرورت صرفه جویی سخن بگوییم، اما این مایع ارزشمند را که کل حیات به آن متکی است (و جعلنا من الماء کل شییء حیّ) به ثمن بخس بفروشیم و بعد از مردم بخواهیم که با صرفه جویی مشکل را حل کنند.

چند روز پیش به یکی از دوستان می گفتم: به نظر من فارغ از ریشه ها و علل اصلی بحران آب، آنچه در این مقطع می تواند مصرف آب را کنترل کند، تنها یک چیز است و آن گران کردن و فروش آب به قیمت واقعی است. بهتر است به جای دادن اطلاعیه و انجام توصیه و موعظه در این خصوص - که تجربه نشان داده تأثیری هم ندارد - با واقعی کردن قیمت آب، به مردم عملا استفاده درست از این مایع حیاتی را بیاموزیم. اگر چنین نشود طولی نخواهد کشید که به قول یکی از صاحبنظران، باید کوزه در دست بگیریم و به دنبال پر کردن آن از آب، دربدر کوچه و خیابانها و خدای نکرده بیابانها شویم.

/ 7 نظر / 32 بازدید
سما

دوستان: بیا تا قدر این نعمـت بدانیم که در بحران بی آبی نمانیم بیا از بهر حفظ آن بکوشیم وجود آب را ارزش شماریم از این سـرمایه خوب الهی برای نسل خود باقی گذاریم چنین فرموده بر ما حیّ دانا که زنده هر چه را از آب داریم بـیا تا در نگـاه تشـنه آب به سان ابـر بـارانی بـباریم برای مصرف خوب و درستش نهال صرفه جویی را بکاریم نجات آب بر ما شد وظیفه بر انجامش بـیـا همـت گذاریم صدای آب یعنی زندگانی بیا دل را به این نجوا سپاریم

عدالت برای همه

جنگ آب... یاد سکانسهای اول فیلم " 2001 : اودیسه فضایی " استنلی کوبریک افتادم.

مهدیخانی

سلام استاد، طاعات قبول! فکر می کنید با گران شدن آب، در مصرف آن صرفه جویی خواهد شد؟ اگر هم صرفه جویی شود چه مقدار؟ برای مثال قیمت بنزین که در چند سال اخیر این همه افزایش داشته، چند درصد در صرفه جویی آن تأثیر گذاشته است؟ تا زمانی که فرهنگ درست مصرف کردن نهادینه نشود با گران شدن قیمت ها مشکل رفع نخواهد شد؛ زیرا مردم ایران «به جای آو گرون کوکا می نوشند» و یا از «آب امام» استفاده می کنند. از آن جا که اصلاح الگوی مصرف به آسانی و با سرعت انجام پذیر نیست؛ بنابراین اقدام فوری لازم است. به نظرم زمان بندی توزیع آب (نمی گم جیره بندی) مؤثر بیفتد.

سلام استاد جيره بندي و قطع شدن آب كابوس سالهاي اخير شهرهاي بزرگ است. اميد كه همان طور كه شما فرموديد، مسئولين با راهكارهاي كارشناسي شده خود اقدامي براي مبارزه با اين مشكل نمايند.

امیررضا

سلام استاد... ببخشید معنی این واژه چیست؟ "ثمن بخس"

اشکواری

سلام آقادی دکتر. کافیست ایده های امثال پرفسور کردوانی را در کشور اجرایی کنند انگاه دیگر خیلی از این اتفاقات رخ نمی دهد. طاعات و عبادات قبول

عمو قناد86

به نظر من گران کردن اب راه حل مشکل نیست چرا در ایران هروقت کاری میخوان انجام بدن باید به زور وتحمیل روی بیاورندپس چه تفاوتی بین انسان وحیوان قائل میشویم به نظر من نهادینه کردن فرهنگ مصرف عقلانی تر به نظر میرسد چطوری از طریق رسانه سخرانی و......مثلا طی جلسه ای مضمون سخرانی این بود که سخران گفت ما با بحران بی ابی مواجهیم اگر مصرف اینجوری ادامه پیدا کند برای نسل بعد ما وبچه های ماباید اب فاضلاب تسویه کنند وبدن دست بچه ات که بخوره حالا صلاح کار خویش خسروان دانن من که مجردم وبدون بچه وجوان وذهن وفکر خام تاثیر بسزایی داشت چه برسد به اونایی که سن وسالی از اونا گذشته وصاحب فرزند هستن وطرح جالب دیگر اینکه دولت اقدام به خریدچاه های اب کشاورزی را با مبالغ خوبی کرد پس نتیجش این ضرب المثل قدیمی است که گرهی که میشه به دست باز کرد چرا به دندان