کتاب کیلویی چند؟

 الف. مشهور است که در جریان نهضت ترجمه، خلیفه وقت، هارون یا مأمون، اعلام کرد هرکس کتابی را به عربی ترجمه کند، معادل وزن آن به او طلا خواهد بخشید. مرد رندی رفت و کاغذهایی ضخیم تهیه کرد، قلمی درشت برگزید و شروع به نوشتن کرد. او در هر صفحه دو سه کلمه ای نوشت، کتابی قطور ترتیب و تحویل داد. کتاب را در یک کفّه ترازو نهادند و در کفّه دیگر سکه های طلا ریختند و مزدش را دادند.

ب. در دانشگاه اکنون سالهاست که به شیوه ازمنه ماضیه برای تعیین امتیاز تألیف کتابی که استادی نوشته است، به همین شیوه عمل می کنند. البته داوران دانشمند کار خود را راحت کرده اند؛ ترازویی کار نگذاشته اند، بلکه نگاهی به شماره آخرین صفحه کتاب می اندازند و به هر کتاب بر اساس شماره صفحات آن امتیاز می دهند. فرقی نمی کند که اثری بی بدیل باشد یا متنی سست و بی پایه.

ج. دو سه روز پیش، هنگام رانندگی به اخبار رادیو گوش می دادم. گوینده اخبار از قول یکی از مسؤولان نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که مطابق معمول اردی بهشت ماه هر سال برگزار می شود، اعلام کرد که تا امروز 224 تُن کتاب خارجی از برخی کشورها برای عرضه در نمایشگاه وارد شده است.

- راستی در این شهر، کتاب کیلویی چند؟

/ 12 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی

سلام استاد. با خواندن متن شما به یاد تصویری افتادم که در آن نوشته شده بود: "حراج کتاب 1000 تومن"! بماند که این محصولات فرهنگی با چه فرهنگی عرضه شده بود! درباره کتاب و کتابخوانی سخن بسیار است. اما جایی خواندم که به طعنه نوشته بود: « یک مرحله بالاتر از روشنفکری هست و آن اینکه کتاب نخری تا درختان کمتری قطع شود. ایرانی ها الان در این مرحله اند.»

ابراهیمی

سلام جناب استاد از ماست که بر ماست... وقتی نود درصد این مردم کتابخوان حرفه ای نیستند ، واحد کمی و کیفی کتاب هم می شود کیلو و تن ... آن هم از نوع کالای یک بار مصرف ، گران ، جاگیر و ضمنا بدرد بعدیها نخور... پس زنده باد سود بانکی و حساب پر صفر بانکی و قدرت خرید همه وسایل تجمل...

غنچه

عجب

مهدیخانی

سلام استاد. روز معلم را پیشاپیش بر شما استاد عزیزم تبریک می گویم. امروزه کار نویسندگان نیز مانند داوران آسان شده است دیگر برای نوشتن کتاب های چند هزار صفحه ای و چند تنی به تهیه کاغذ ضخیم و قلم درشت و صرف وقت نیازی نیست و... باز صد رحمت بر آن مرد رند باد! آن دوره هرچه بود دوران نهضت علمی بود و رونق دانش، اما امروز چی؟

ابراهیمی

با عرض سلام و احترام به شما استاد گرانقدر میلاد امیرالمومنین امام علی علیه السلام و روز معلم بر شما مبارک انشاالله خداوند بر عمر شریف و عزت جنابعالی بیفزاید .

بیکدلی

امام خمینی(ره): معلم، امانت داری است که غیر از همه ی امانت ها، "انسان" امانت اوست. - از پدر گر قالب تن یافتیم از معلم جان روشن یافتیم استاد ارجمند جناب دکتر قنوات میلاد باسعادت حضرت امیرالمومنین(ع) و روز معلم را که فرصتی است برای قدردانی از ارزشهای والا و زحمات بی دریغ شما، صمیمانه تبریک عرض میکنم با آرزوی سعادت و سلامت برای شما التماس دعا

دهقان منشادی

سلام استاد "نیمکت های چوبی" بیشتر از «درختان جنگل»، «میوه» میدهند، اگر ریشه؛ در «وجود معلم» داشته باشند. هفته بزرگداشت مقام معلم بر شما مبارک باد.

sangi 86

سلام آقای دکتر قنوات روزتون مبارک باشه .. انشاالله همیشه شادو موفق باشید..[گل]

سلام. کاشکی این حرف ها رو هم به اساتید محترم هم می گفتید وقتی ک کیفیت تحقیق ها رو فدای کمیت تحقیق ها می کنن! موفق و کامروا باشید.[عینک]

احسان

سلام استاد حالتون خوبه ؟ متاسفانه با خبر شدم كه آقاي دکتر صادق آئینه‌وند، رییس پژوهشگاه علوم انسانی و چهره ماندگار تاریخ و استاد تاریخ اسلام دانشگاه كه در ساخت سريال ولايت عشق نيز همكاري داشتند، ديروز دارفاني را وداع گفتند . درگذشت اين استاد بزرگ را به شما و همه دانش دوستان تسليت عرض ميكنم. منبع خبر سايت هاي تابناك ، ايسنا و... .