افسانه ارینب

«ضمن بحث و ارائه نظر درباره شخصیت حسین بن علی(ع) و قیام و شهادت ایشان، گاه به داستان زنی اُرینب نام اشاره می شود که یزید عاشق او شد و معاویه شوهرش را فریفت تا او را طلاق دهد و به همسری یزید درآید، اما هنگامی که فرستاده معاویه برای خواستگاری او می رفت، امام (ع) خواست تا پیشنهاد ازدواج وی را نیز مطرح سازد؛ ارینب ازدواج با امام را ترجیح داد، اما امام(ع)  او را به همسر سابقش برگرداند و گفت که غرض وی از این ازدواج بازگرداندن او به همسرش بوده است، و بدین سان عشق یزید و نقشه معاویه ناکام ماند. اهمیت این داستان در آن است که در بعضی از منابع این رویداد برساخته را از زمینه ها و دلایل تقابل حسین بن علی(ع) با یزید شمرده اند. در این مقاله روایات مختلف مربوط به این داستان بررسی و حقیقت ماجرا آشکار می گردد».

آنچه آمد، چکیده مقاله ای است از این جانب با عنوان «خلط روایات تاریخی: افسانه اُرَینِب» که در آخرین شماره مجله تاریخ و تمدن اسلامی به چاپ رسیده است. برای دریافت متن کامل مقاله به صورت Pdf می توانید روی این آدرس کلیک کنید.

http://up.toca.ir/images/wpfmu8t3vozij05vuvom.pdf

 

 

 

/ 7 نظر / 12 بازدید
ققنوس

سلام استاد مقاله جالب ،مفید و آموزنده ای بود. هم از نظر موضوع و هم از نظر روش تحقیق.

س

شايد مهمترين حادثه تاريخي در نگاه شيعه واقعه عاشورا باشد و بيشترين تحريف و تصحيف و مبالغه را در نقل مباحث مرتبط با اين ماجرا مي بينيم .

رشید

سلام مقاله جالبی بود. اولین کتابی که درباره این داستان خوندم "کرشمه خسروانی" آقای سید مهدی شجاعی بود که خیلی مفصل این داستان رو توضیح دادن و کتاب خیلی جالبی بود اونم.

شیدا

سلام استاد بنده 12سال پیش دانشجمتون بودم بطور اتفاقی ویلاگتون رو دیدم واقعا خوشحال شدم حالتون خوبه؟

اسپارتاکوس

سلام بسیار عالی و جالب بود.

شیدا

ببخشید استاد. استاد معتمدی وبلاگ دارند/میشه اگی دارند آدرس وبلاگشون رو بدید؟

علامی

سلام مقاله خوبی بود. البته فضای روایات بیشتر نشان دهنده ی راویی قصاص و قصه پرداز است و همانطور که فرمودید راست و دروغ را با هم در آمیخته . با تشکر