معنی علم

فهمیدن این نکته مهم است که علم به طور کلی این نیست که آن چه را از قبل می دانیم جمع آوری و آنها را به وسیله این یا آن نوع طرح مرتب کنیم بلکه به این معنی است که محکم به چیزی که نمی دانیم بچسبیم و بکوشیم آن را کشف کنیم.

 

آر. جی. کالینگوود، مفهوم کلی تاریخ، ترجمه علی اکبر مهدیان،ص 16

/ 6 نظر / 7 بازدید
89

سلام استاد نکته جالبی است . این نکات نابی که شما گاه در وبلاگ خود می نویسید ،نشانه نهایت دقت و توجه شما در هنگام مطالعه است و از اینکه ما را هم در یادگرفتن و دانستن سهیم می کنید سپاسگزارم .

89/1

سلام استاد جمله خوبی بود ولی حالا که با تعارف مخالفید یک انتقاد: چرا شما هیچ مطلبی در مورد مسایل روز دانشکده و اتفاقات سر کلاس نمی نویسید؟ یعنی واقعا هیچ مطلب قابل ذکری در این دانشکده و سر این کلاسها اتفاق نمی افته؟

سلطانی

سلام تا یه حدی قابل قبول است که علم به طور کلی جمع آوری و نظم و ترتیب دادن به دانسته ها با طرح های مختلف نیست اما باید بدانیم که سنگ بنای تفکر بر مجهولات است چرا که اگر دانسته های قبلی جمع آوری و سپس مرتب نشوند پی به خلا و مجهولات موجود در دانسته هایمان نخواهیم برد.

کریمی

سلام استاد.خسته نباشید.به نظرمن علم برگرفته از مساله است نه ازسوال یا مشاهده

یه دانشجو

سلام استاد در باره نگرش صفویه به علوم دقیقه چه کتب ومنابعی رو توصیه میکنید.

دوست.

انتظار می رود به اعاظم و رجال تاریخی که از ترجمه ها استفاده نکنند. رطب خورده کی تواند منع رطب کند. اتفاقاَ متن اصلی کتاب فوق العاده روان. با اصطلاحات عامیانه اش فوق العاده روان است.