نقد تاریخی

واقعیت این است که اغلب اقوام و ملت ها معمولا با نگاهی تحسین برانگیز به تاریخ خود می نگرند. بخصوص وقتی که موضوع رقابت و مقایسه با دیگر ملت ها و اقوام در میان باشد. آنان بر وجوه افتخار آمیز تاریخ خود تأکید می کنند، پیروزی های خود را به رخ می کشند، بزرگان خود را تجلیل می کنند و برای تاریخ خود نقشی کلیدی در تاریخ بشر قائل می گردند. از آن سو ممکن است دیگران در نگاه به تاریخ قوم رقیب، یکسره منفی بنگرند. بدی های آنان را بزرگ کنند، و بر محاسن و برتری های آنان سرپوش بگذارند.

ما خود گاهی به این ورطه می افتیم. مثلا چنین تصور می کنیم که در طول تاریخ چند هزار ساله خود همواره حق با ما بوده است، هر کجا را فتح کرده ایم، نشانه لیاقت و توانایی ما بوده است، همه رجال و شخصیت هایی که در طول تاریخ ما آمده و رفته اند، لیاقت تکریم و تجلیل دارند و از آن سو دشمنان ما همواره بر باطل بوده اند، هر گاه مغلوب شده ایم، به دلیل مظلومیت ما و ظلم و خشونت رقیب بوده است. کار گاهی از این هم مشکل تر است؛ مثلا در تکریم یا تجلیل یک شخصیت تاریخی، به دلیل تأکید بر ابعاد مثبت او، از وجوه منفی کار او غافل می شویم؛ سلطان یا امیری را تنها به دلیل شماری از کارهای مثبت او، عادل و بزرگ می دانیم و به عکس این موارد، گاه پیش می آید که توجه به ابعاد منفی یک شخص، ما را از وجوه مثبت او  غافل می سازد. به هر حال تفاخر مطلق یک قوم به تاریخ و گذشته خود و از آن سو نفی مطلق آن، خود یک آفت تاریخی است که معمولا در میان بسیاری از اقوام و ملل رخ داده است.

واقعیت این است  که نگاه مطلق به تاریخ گذشته هیچ قوم و ملتی و اجزاء و عناصر آن صحیح نیست. در این میان آنچه باید جایگزین تفاخر یا رد مطلق گردد، « نقد تاریخی » است. نقد تاریخی یعنی شناخت و تحلیل عناصر و اجزای مثبت و منفی تاریخ یک قوم و ملت. نه تحسین مطلق و نه رد و انکار مطلق تاریخ یک قوم، گرهی از کار یک ملت نخواهد گشود. آنچه راهگشاست « نقد تاریخی » است. با نقد تاریخی است که می توان با شناخت عناصر مثبت، آنها را سرمشق قرار داد و با شناخت عناصر و اجزای منفی، از آنها حذر کرد. در طول تاریخ، هیچ تغییر و تحولی بدون نقد تاریخی صورت نپذیرفته است.

/ 10 نظر / 3 بازدید
مهرداد صدقی

فکر کنم نه تنها در تاریخ بلکه در تمام حوزه های دیگر دانش هم داشتن تفکر انتقادی باعث رشد و ارتقا اندیشه و کردار است.

هاتف

"در طول تاریخ، هیچ تغییر و تحولی بدون نقد تاریخی صورت نپذیرفته است". استاد شما به ندرت چنین اظهارات قطعی دارید. برای هر کدام از واژه های "هیچ"، "تغییر"، "تحول" و حتی "نقد تاریخی" می توان سطرها بلکه صفحه ها نوشت. کاش در مورد این عبارت آخر کمی توضیح دهید.

هاتف

آیا این "تغییرات اجتماعی برنامه ریزی شده" نتیجه ی تغییرات سیاسی است یا علت آن؟ و سوال دوم این که آیا براستی "همه" ی تغییرات و تحولات نتیجه ی نقد گذشته بوده است؟ آیا امکان نداشته که ملتی فقط برای رهایی از وضع موجود در پی تغییر بوده و نقد تاریخی و حتی نتیجه ی تغییر هم به ذهنش خطور نکرده باشد؟!

قنوات

پاسخ سوال اول در عرصه اجتماع هر پدیده ای می تواند هم معلول باشد و هم علت. یعنی در حالی كه خود معلول علتی است،‌ می تواند به عنوان علت معلولی دیگر نیز نقش ایفا كند. بنابراین " تغییرات اجتماعی برنامه ریزی شده " هم می توانند نتیجه تغییرات سیاسی باشند و هم علت آنها.

قنوات

پاسخ سوال دوم یك ملت چرا به فكر رهایی از وضع موجود می افتد؟ آیا جز این است كه احساس می كند، در آنچه بر او گذشته ( آنچه بر او می گذرد، نیز بلافاصله بعد از وقوع به گذشته و تاریخ تبدیل می شود ) عناصری منفی وجود دارد؟ اینكه اين ملت به نتیجه تغییر فكر كند یا نه، به موضوع مورد بحث ما ارتباطی ندارد.

قنوات

توضيح: براي روشن شدن منظورم از " تغيير " بايد عرض كنم كه " تغییر اجتماعی برنامه ریزی شده " در جامعه شناسی، همان چیزی است كه آن را اصطلاحا " اصلاح " می نامند و سه ویژگی دارد: تدریجی است، در سطح واقع می شود و خشن نیست.

هاتف

کاملا متوجه شدم. بسیار سپاس گزارم.

خورشید

سلام استاد اکنون که این <آفت تاریخی> را شناختیم به نظر شما برای دوری از آن چه تدابیری باید اندیشید؟

خورشید

سلام استاد می بخشید که بر پاسخ اصرار دارم. چگونه می توان افراد جامعه را به سمت این جایگزینی تعلق به جای احساسات سوق داد؟ من به عنوان یک دانشجوی تاریخ وتمدن چه می توانم برای افراد جامعه ام انجام دهم؟

جلیل

سلام آقای دکتر. امروز کاملا تصادفی و وبلاگتون اومدم و مطالبتون رو دیدم. جالب و خواندنی هستن. یاد کلاسهای شما افتادم ! اما واقعا چقدر زمان زود می گذره! براتون آرزوی سلامت دارم. قربان شما بدرود بدرود