وظیفه یا فضیلت !

به گفته هاوسمن «دقت و صحت وظیفه است نه فضیلت». ستودن مورخ برای دقت و صحتش مانند آن است که معماری را به جهت اینکه تیر محکم یا شفته مناسب در بنا به کار برده تمجید کنیم. این شرط لازم کار اوست و وظیفه اصلی اش.

 

ئی، ایچ. کار، تاریخ چیست؟، ترجمه حسن کامشاد، ص 36

/ 10 نظر / 6 بازدید
نظری

سلام استاد به نظر من انجام وظیفه هم ستودنی است. همه ما وظیفه داریم انسان باشیم اما اگر یک نفر در جایی انسانیت به خرج داد، او را ستایش می کنیم. لازمه کار هر بنایی استفاده از تیر محکم و شفته مناسب است اما ما بنّایی را که ساختمانش صدها سال پایدار مانده، ستایش می کنیم. شاید مشکل اینجاست که اغلب افراد به وظیفه شان عمل نمی کنند...!

هادی

عالی. عالی.

89

سلام استاد جمله تأمل برانگیزی است. من نیز با آقای نظری هم عقیده ام. در جایی که برخی از افراد آنطور که باید به وظیفه خویش عمل نمی کنند ، تقدیر و تمجید از افرادی که در کار خویش دقیق هستند ، هم باعث دلگرمی و تشویق آنان می شود و هم موجب می شود دیگران آنان را الگوی کار خویش قرار دهند.

مهدی شریفی

سلام استاد. شما را به بازدید و خواندن پست تعریف مکاتب اخلاقی (وظیفه گرا و فضیلت گرا) و البته نتیجه گرا به سخن استاد ملکیان در وبلاگ شدن دعوت میکنم.

ورنوس

سلام استاد: در جامعه ما فضیلت است فضیلت.

حاجری

سلام استاد. به نظر من از این جمله می توان دو معنا برداشت کرد. یکی همان که آقای نظری اشره کردند و دیگری اینکه آدمی خواه مورخ یا هر کس دیگر از انجام وظیفه خود غره نشود.

سارا

فضیلت نسبیه.انجام وظیفه جایی که همه به وظایفشون عمل کنن فضیلت نیست و موجب برتری شخص در محیط خود نمیشه ولی در جایی که کسی وظیفه شو انجام نمیده یا به طور کامل انجام نمیده یا حداقل اکثریت اینطور هستن اگر کسی را یافتیم که خارج از این جو عمل کرده و وظایفش را به طور کامل انجام میده این موجب فضیلت و برتری فرد است و بسیار ستودنی!مثلا در مورد همون معمار اگر دیگر معماران در وظیفه ی خود کوتاهی کنن دقت معمار مورد نظر شما موجب فضیلت او حداقل نسبت به سایرین خواهد بود و در غیر این صورت فضیلت چه معنایی میتونه داشته باشه؟! آقای دکتر شما هم اگر روزی به تمام وظایف خود به طور کامل عمل کنید حتما در نظر خودتون نسبت به دیگران دارای فضیلت هستید و قابل تمجید!مگر آنکه ادعا کنید از همه نظر کاملید!

من

سلام شاید کسی در نگارش یک مقاله تاریخی دقت داشته باشه ولی شخص دیگری دقت بالاتری داشته باشه و شخص دیگری ازون نفر دوم هم دقت بیشتری داشته باشه و به همین ترتیب ... اگه این اشخاص کارشون نسبت به هم فضیلت نداره پس باید بگیم همشون تو انجام وظیفشون کوتاهی کردن![متفکر]

سارا

نمیدونم چرا شما این جواب رو دادید؟[سوال] این جواب شما یعنی هیچ کس وظیفشو انجام نداده و نمیده!چون ممکنه اگه شمادقت زیادی به خرج داده و به خیال خود انجام وظیفه کرده باشید این دقت از نظر شخص دیگری کم باشه! اما طبق نظر قبلیم باید وضعیت جامعه رو در نظر بگیریم اون مقداری از دقت که اکثریت مورخان معیار کارشون قرار میدن مشخص شه و بعدکسانی که بیشتر ازون مقدار کارشون دقیقه فضیلت محسوب کنیم و مساوی با اون مقدار انجام وظیفه و پایینترش رو کوتاهی در انجام وظیفه! اما من نمیدونم اندازه گیری دقت در علوم انسانی چطور ممکنه؟!!

...

با عرض سلام و خسته نباشيد. من يكي از دانشجويان كارشناسي علوم قرآن و حديث فردوسي هستم كه با شما روش تحقيق را گذرانده‌ام. شما يك بار سر كلاس گفته بوديد اجازه ي اعتراض به نمرات ترممان را در درس شما خواهيم داشت، اما در پرتال چنين اجازه‌اي از جانب جنابعالي وجود ندارد. البته وبلاگ جاي چنين مسائلي نيست، اما به علت پايان امتحانات و به عبارتي تعطيلي، راه ديگري براي براي ارتباط با شما پيدا نكردم. لطفاً راهنمايي كنيد. چون من واقعاً امتحانم را بهتر از اين نمره داده بودم و بي اغراق با تسلط نسبتاً كامل سر جلسه حاضر بودم. من اين نظر را به دليل فوق (عدم تناسب مطلب با سؤال من) خصوصي قرار مي‌دهم، اما اگر هم بگذاريد، از نظر من ايرادي ندارد. با تشكر و عرض پوزش بابت مزاحمت.