حسب حال؛ « دستور زبان عشق »

این روزها حوصله ام سر رفته است: روزهای آخر ترم است و بدترین ایام آن؛ ایام امتحانات است. به قول خودم « ایام محنت ». روزهای طرح کردن سؤال، تایپ و تکثیر آن، رفتن به سر جلسه امتحان، بدتر از همه تصحیح اوراق و از آن هم بدتر؛ اعلام نمرات و رسیدگی به اعتراضات. من اینها را دوست ندارم. از هیچ کدام از این ناگزیرها، لذت نمی برم. اصلا در این ایام، دل و دماغ هیچ کاری ندارم. طبعم خشک می شود. نمی توانم چیزی بنویسم. به این در و آن در می زنم اما فایده ای ندارد. این است که امشب نشستم و برای به روز کردن این وبلاگ دست به دامن غزلی از مرحوم قیصر امین پور شدم. داستان دعوای عقل و دل است. بخوانید شاید خوشتان آمد.  

 

دستور زبان عشق

 

دست عشق از دامن دل دور باد!

می توان آیا به دل دستور داد؟

 

می توان آیا به دریا حکم کرد

که دلت را یادی از ساحل مباد؟

 

موج را آیا توان فرمود: ایست!

باد را فرمود: باید ایستاد؟

 

آنکه دستور زبان عشق را

بی گزاره در نهاد ما نهاد

 

خوب می دانست تیغ تیز را

در کفِ مستی نمی بایست داد

/ 10 نظر / 6 بازدید
یان سباستین

این روزها حوصله ی ما هم سر می رود. خواندن مطالبی که اساتید یک بار هم آن را در کلاس نگفته اند، اضطراب امتحان، بدتر از همه رفتن سر جلسه ی امتحان و مواجه شدن با سوالاتی که نه به مطالب طرح شده سر کلاس پیوند دارد و نه به مطالبی که خواندیم، از آن هم بدتر تصحیح عجیب برخی اساتید که نه فعالیت کلاسی را مد نظر می دهند نه کنفرانس و تحقیق و هیچ چیز دیگر! میگم حالا که همه رنج می برند، برگزاری امتحانات دیگه چه صیغه ای است؟

حالگیر

سلام ناگزیرم پیشنهادی به شما بدهم برای رفع این دلخستگی تان. می توانید در طول ترم کارهایی از بچه ها بخواهید و همانها را ملاک قرار دهید و یا امتحانتان را شفاهی برگزار کنید. باور کنید دانشجویانتان نیز استقبال خواهند کرد. خصوصا شما که مدرس تاریخ هستید.

تو را رسمی دگر باید

اشکواری

سلام استاد به نظر می رسد باید فکر اساسی در این زمینه بشود. بهتر است با تعامل اساتید و دانشجویان با همدیگر، راه حلی برای گریز از آن پیدا کرد تا نه استاد و نه دانشجو از این وضعیت لذت ببرند، نه این که موقع امتحانات غم عالم به سراغ همه بیاید.

یک نفر دلتنگ است.

از چه دلتنگ شدي؟ دلخوشي ها كم نيست: مثلا اين خورشيد، كودك پس فردا، كفتر آن هفته. يك نفر ديشب مرد و هنوز، نان گندم خوب است. و هنوز، آب مي ريزد پايين، اسب ها مي نوشند. قطره ها در جريان، برف بر دوش سكوت و زمان روي ستون فقرات گل ياس. سهراب سپهری

یک نفر دلتنگ است.

فلسفه حيات ! ساحل افتاده گفت : « گر چه بسي زيستم هيچ نه معلوم شد آه كه من كيستم .» موج ز خود رفته اي، تيز خراميد و گفت : « هستم اگر مي روم گر نروم نيستم . » (( محمد اقبال لاهوري ))

مسافر

امیدواریم این یک نفر دلتنگ دلتنگی هایشان زودتر تمام شود تا مجبور نباشیم تا پست بعدی...

مهدیخانی

«بنشینم و صبر پیش گیرم دنباله‌ی کار خویش گیرم»

باستان

با تقدیم سلام به هم کلاسی گرامی دیروز واستادبسیاربزرگوار امروز امتحانات برای همه دردسراست ان قدر برای دیدن نمراتمان انتظارکشیدیم که هلاک شدیم ای کاش این دفعه پاروی احساساتتان می گذاشتید ونمراتمان رازودتر ارائه می فرمودید درضمن مامنتظر بودیم تادردروس بیشتری از محضرشماکسب فیض کنیم چرا این ترم ماراازاین افتخارمحروم کردید؟ به هرحال ازاین که پس ازسال ها یکی از فعالان وباسوادان آن روزرابرکرسی استادی امروز می بینم براین آشنایی افتخار می کنم.

سلام استاد شعر بسيار زيبايي بود. سپاس از حسن سليقه و انتخاب شما.