سفرنامه جنوب (بخش سوم)

وسط بازار پیاده شدیم که بسیار شلوغ  بود. لباس فروشان مشتریان بیشتری داشتند. یکی دو ساعتی را در مرکز شهر چرخیدیم. در کنار بازار پارکی است که یک مخزن آب قدیمی از سالها پیش بر پایه هایی بلند در گوشه آن باقی مانده است. این مخزن آب در زمان جنگ مورد اصابت گلوله های بساری قرار گرفته و سوراخ سوراخ و سیاه شده است. آن را به یادگار نگه داشته اند. از این مخزن آب جالب تر تانکی عراقی است که سر سه راهی خیابان طالقانی از کار افتاد و همچنان تا به امروز در این نقطه باقی است. اکنون گرداگرد این تانک پر است از مغازه و ماشین و آدم و شاید کسی نتواند آنچه را در آبان ١٣۵٩ در این نقطه اتفاق افتاد تصور کند. ولی این تانک همچنان مانده تا شاهد جنگ خونین و مردانه ای باشد که در این خیابان و کوچه های اطراف آن در گرفت: ارتش عراق سوسنگرد را تصرف کرد و مدافعان شهر که عمدتا پاسداران جوان و نیروهای داوطلب بودند، به دفاع از شهر پرداختند و در مدتی کوتاه و در جریان جنگی تن به تن ارتش عراق را از شهر بیرون کردند. بسیاری از مدافعان شهر سوسنگرد در آن نبرد به شهادت رسیدند و عده ای نیز زنده ماندند که اکنون خود می توانند راوی جزئیات آن واقعه تاریخی باشند. یکی از  فرماندهان سپاه سوسنگرد در آن جنگ، جوان دانشجویی بود که بعد از جنگ ادامه تحصیل داد و اکنون استاد دانشگاه اهواز است. من در تمامی فیلم ها و مصاحبه های مربوط به جنگ حتی یک بار هم فیلم یا مصاحبه ای از او ندیده ام. تنها یک بار در چهلم دو تن از شهدای سوسنگرد، پای سخنان او نشستم که جزئیات آن نبرد را تشریح می کرد. 

دوست داشتم در سوسنگرد خبری نیز از معلم دوران دبستانم بگیرم. کلاس چهارم که بودم ( سال تحصیلی ۵۵-١٣۵۴در بهبهان - دبستان سیروس ) معلمی داشتم به نام آقای علیزاده که عرب بود و از اهالی سوسنگرد. قامتی بلند داشت، چشمانی کشیده و سبیلی نه چندان بلند. خوش خلق بود و مهربان. مربی پیشاهنگی دبستان هم بود. چند بار ما را به اردو برد و راهنمایی مان کرد تا کتابخانه کوچکی برای کلاس راه انداختیم. یادم می آید یک بار مرا صدا زد و گفت: تو حتما در آینده به دانشگاه می روی. آن سال ها دانشگاه و دانشجو کم بود. مثل الآن نبود که بر سر هر گذری تابلوی دانشگاهی (؟!) نصب است و هر خانواده ای یک یا دو سه فرزند دانشجو (؟!) دارد. به همین دلیل آنچه آقای علیزاده گفت برای من فوق العاده مهم و تأثیر گذار بود. آن سال آخرین سالی بود که آقای علیزاده در دبستان ما تدریس کرد. سال بعد که من به کلاس پنجم رفتم، آقای علیزاده به سوسنگرد برگشت. همان سال در ایام عید برایش کارت تبریکی فرستادم  که آن را جواب گفت. دیگر او را ندیدم تا د١٠ سال بعد: زمستان سال ١٣۶۵ بود. رفته بودم جبهه. پادگانی که ما در آن مستقر بودیم در حمیدیه قرار داشت ( پادگان ثامن الائمه که هنوز هم برپاست ). گاهی مرخصی می گرفتیم و برای خرید یا استحمام به سوسنگرد می آمدیم که شهری جنگی و خلوت بود. یادم می آید بعد از ظهری آفتابی بود. در همین خیابان طالقانی جلوی مغازه ای ایستاده بودم که ناگهان آن طرف خیابان آقای علیزاده را دیدم. قیافه اش اصلا تغییر نکرده بود. همان قد بلند، همان چهره و  چشمان و همان سبیل. به آرامی قدم می زد. دقایقی را به او خیره شدم. نمی دانم آن موقع چه حس و حالی داشتم که نتوانستم به او نزدیک شوم و خودم را معرفی کنم. اکنون بعد از حدود ٢٣سال حتی به یاد نمی آورم که او کی از جلو چشمانم دور شد. بعدها بارها از یکی از دوستان سوسنگردیم در دانشکده، سراغ آقای علیزاده را گرفتم. او آقای علیزاده را می شناخت و گاهی خبری از او به من می داد. اما دیگر نشد که او را ببینم. آن روز در سوسنگرد فکر کردم چقدر خوب است که آقای علیزاده را که اکنون حتما بازنشسته شده پیدا کنم. می دانستم کار سختی نیست. سوسنگرد شهری نسبتا کوچک و بومی است. کافی بود از چند نفر پرس و جویی بکنم. اما دیدم که درست سر ظهر است و حداقل تا چند ساعت بعد نمی توان به در خانه آقای علیزاده رفت و ما هم باید بر می گشتیم اهواز. امیدوارم بار دیگر که به سوسنگرد می روم حتما بتوانم آقای علیزاده را ببینم. دوست دارم از او تشکر کنم و به او بگویم پیش بینی اش در باره رفتن من به دانشگاه درست از کار درآمد.

سوسنگرد نسبت به هویزه تمیزتر و مرتب تر است. اما در بخش هایی از بازار متأسفانه وضع نظافت جوی های آب بسیار بد بود. تنها دستشویی موجود در پارک جنب بازار نیز بسیار کثیف و نامناسب بود. به نظرم می رسد که حل نشدن چنین مشکلاتی نه ناشی از کمبود بودجه است و نه نبود امکانات؛ این مشکلات تنها ریشه در بی توجهی و غفلت از اهمیت این مسائل و نیز عدم نظارت مسؤولان دارد. نهار را در سوسنگرد، ساندویچ خوردیم و حدود ساعت ٢ بعد از ظهر بود که حرکت کردیم به سوی اهواز که شب را آنجا بمانیم و فردایش برویم آبادان. 

        

   آبان 1359، سوسنگرد، خیابان طالقانی، جنگ مدافعان شهر در برابر تانک عراقی

 

فروردین 1388، سوسنگرد، خیابان طالقانی، مردم و همان تانک عراقی 

 

/ 6 نظر / 18 بازدید
شاید یک دوست

باسلام امروز اتفاقی وارد وبلاگ شما شدم بادیدن تیتر سفرنامه جنوب به یاد چندین سال قبل و یاد دوران جنگ یا دفاع مقدس افتادم که شما را در حمیدیه دیدم ... یاد باد آن روزگاران را یاد باد

مهدویان

سلام استاد عزیز می خواستم بگم اگر آقای علیزاده را دیدید از جانب ما هم از ایشان تشکر کنید که در آن دوران انگیزه ای برای شما ایجاد کردند تا وارد دانشگاه شوید و...و الان ما دانشجویان از محضرتان بهره جوییم.

zainab

با سلام وخسته و با تشكر فراوان از شما من از استراليا مزاحم شما ميشم . و سابقا ساكن سو سنكرد عزيز بودم اكه امكان داره از بقيه نقاط شهر براى ما عكس بكذاريد ممنونتان ميشم نمى دانيد با اين عكس كه بازار را نشان ميده جقدر شادم كرديد ممنو نتان ميشم

فاضل انصاف

سلام من اهل سوسنگردم. میخواستم بگم که اون شخصی که ازش ساندویچ خوردید من بودم.[لبخند]

سید حسن موسوی

با سلام خدمت استاد بزرگوار وعزیز من موسوی هستم داماد آقای غلامرضا علیزاده معلم سابق شما در دبستان بهبهان،اگر مایل هستید شماره تماس ایشان را برای شما ارسال می کنم. منتظر جوابتان هستم.

مجتبی

با سلام خوشحالم که از سرزمین مادریم نوشته اید ولی چه فایده همه آن آثار تاریخی را دارند از بین میبرند همین تانک وسط شهر سوسنگرد که در بازار قرار دارد را شبانه جابجا کردند از بیرون شهر انداختند و تانکر آبی را که در پارک سوسنگرد بود همه اگر بسیجی ها که داشتند از آموزش ( برگ سبز ) برمیگشت دیدند که دارند یکی از پایه های آن را میبرند که با دخالت های آن ها نتوانستند تانکر آب را جابجا کنند ----------------- با زهم تشکر میکنم از شهرمان سوسنگرد خوشتان آمد