تاریخ و محیط زیست!

  1. کمبود منابع طبیعی بخصوص آب.
  2. شدت یافتن تخریب محیط زیست در سراسر جهان و از جمله ایران.
  3. ضرروت اتخاذ تدابیری درست و عملی برای بهبود این وضعیت نابهنجار و از آن جمله ارائه آموزش هایی عمومی به مردم در این باره ( برای خواندن گزارشی از این جلسه اینجا را کلیلک کنید ).

در حول و حوش این جلسه و پس از آن، من با خود  فکر می کردم که نقش تاریخ و مورخان در این عرصه چیست؟ این سؤال از اینرو ذهن مرا به خود مشغول داشته که قبلا دیده بودم پای فلسفه و اخلاق به این موضوع باز شده و آثار مهمی در باره محیط زیست از منظر فلسفه یا اخلاق نوشته و منتشر شده که اتفاقا شماری از آنها را همین انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد به چاپ رسانده است.

من هنوز برای این سؤال پاسخی دقیق نیافته ام، و احساس می کنم یافتن پاسخ این پرسش، نیازمند برقراری ارتباط میان پژوهشگران و صاحب نظران تاریخ با محققان کشاورزی و محیط زیست است. اما در باره ضرورت پرداختن به این موضوع از منظر تاریخی هیچ تردیدی ندارم و تصور می کنم در میان این همه پژوهش های تاریخی که برخی از آنها برای مخاطبان فایده و جذابیتی هم ندارد، مورخان باید به این موضوع مهم و حیاتی نیز توجه کنند. به صورت ابتدایی گمان می کنم پرداختن به تخریب یا حفظ محیط زیست در گذشته می تواند سوژه کاری مناسبی برای مورخان علاقمند به این موضوع باشد. اینکه پیشینیان چه نوع نگاهی به محیط زیست خود داشته اند؟ اینکه عوامل تخریب محیط زیست در دنیای قدیم چه بوده؟ و یا اینکه چه اقداماتی برای حفظ محیط زیست صورت می گرفته است؟ سوالاتی ابتدایی هستند که می توان در باره آنها تحقیق کرد و نتایج به دست آمده را در قالب های مختلفی عرضه کرد. به نظر می رسد داده های تاریخی قابل توجهی نیز در این باره در منابع و آثار تاریخی موجود باشد که به ذکر یک نمونه بسنده می کنم:

در فتوح البلدان بلاذری (ص ۵۶١) آمده است که « در قراردادهای صلح قدیم سجستان کشتن راسو به سبب زیادی افعی در آن سامان منع شده است». نیز در کتاب البلدان ابن فقیه (نسخه مختصر آن) آمده است: « پیمان مردم سیستان چنین است که خارپشتی نکشند و شکار نکنند چه در آنجا افعی بسیار است و کمتر خانه یی است که در آن خارپشت نباشد » (ص ٢٣). همچنین در کتاب تاریخ سیستان آمده است که « و از سنتهاء عبدالرحمن [ بن سمره، عامل امام علی (ع) در سیستان ] بود که فرمود راسو و جُژ (خارپشت) را نباید کشت تا مار همی گیرند و می خورند که بسیستان مار بسیارست تا شر ایشان دفع باشد » (ص ٨۵).

ملاحظه می کنیم که مردم سیستان برای حل مشکل طبیعی خویش، از عامل طبیعی دیگری کمک می گرفته اند و به این وسیله تعادل محیط زیست خود را حفظ می کرده اند.در این باره فعلا به همین مقدار بسنده می کنم. امیدوارم شما نیز در این باره بیندیشید و اظهار نظر کنید. 

/ 3 نظر / 13 بازدید
مهدی شریفی

سلام استاد از توجه شما به جلسه و مباحث آن سپاسگزارم(آخ ببخشید اشتباه نشود از طرف خودم از شما تشکر می کنم) چه جالب، قبل از خواندن نمونه های تاریخی فکر میکردم که در قدیم عوامل تخریب محیط زیست وجود نداشته که مثلا توصیه ای محیط زیستی بوجود بیاید.

رستمی

سلام آقای دکتر.ممنون از لطفتون.نشریه انجمن شروع به فعالیت کرده.در این زمینه به همه مراکز آموزشی و پژوهشی فراخوان مقاله داده شده.نمی دونم آیا شما این فراخوان رو دیدید یا نه.چون این فراخوان به دانشگاه مشهد هم ارسال شده.سایت انجمن هم به همین زودی ها توسط دکتر فرهانی راه اندازی میشه.خلاصه همه اعضای هیئت مدیره انجمن هر ماه دورهم جمع میشن و کارها خوب پیش میره.در آینده هم به تدریج از اعضای پیوسته و وابسته انجمن عضو گیری به صورت اینترنتی صورت می گیره.باز هم ممنون از پیگیری شما استاد ارجمند.موفق باشید.